Milan Milenković, učenik Ekonomske škole Leskovac, osvaja nagrade kao od šale

ZALJUBLJENIK U ISTORIJU Živeo bih u vreme stare Grčke i starog Rima

Skoro da ne postoji nagrada iz istorije koju na takmičenjima nije osvojio Milan Milenković, učenik četvrtog razreda Ekonomske škole Leskovac, veliki zaljubljenik u prošla vremena, oblast koga danas retko koga zanima, posebno mlade njegovog uzrasta.

Nagrade na takmičenjima počeo je da osvaja još kao učenik osmog razreda, a pravni smer upisao je, kaže, baš zbog toga što pored stručnog, pruža široko obrazovanje i što u sve četiri godine ima predmet – istorija.

Ne zna odakle mu talenat za ovu naučnu disciplinu, ali se seća da je od malena voleo da sluša, a potom i da čita priče iz grčke mitologije i iz srednjeg veka.

I danas me najviše zanima srednji vek, posebno period despotovine jer vreme kada je malu Srbiju kao trostruki vazal vodio despot Stefan Lazarević je veoma neistražen. Prema onome što sam čitao, bio je mudar i veliki vladar, veliki političar, a baš su te osobine trebale da krase, u ovom slučaju uslovno rečeno, vladara s obzirim da je Srbija bila na kolenima, ali ipak opstajala dok je on bio živ“, priča ovaj osamnaestogodišnjak, ponos Ekonomske škole.

I predavač

U osmom razredu, kada je na takmičenju osvojio dva prva mesta na Okružnom i isto toliko na Republičkom, najviše se zanimao za 20. vek, za kolonijalizam i za oba svetska rata.

Ali kako je ovaj momak u duši veliki romantik on bi, kada bi naravno mogao da bira, najradije živeo u vreme starih Grka ili u vreme rimskog carstva.

U staroj Grčkoj zbog  nauke, filozofije i političke misli, a u starom Rimu zbog izuma koji se i danas koriste“, objašnjava, a na primedbu da su to bila krvava vremena, kaže: „Svako vreme je surovo na svoj način“.

U Ekonomskoj školi je nastavio da niže nagrade. Tako je u drugoj godini osvojio prvo mesto na opštinskom i drugo na okružnom, ali prvo na Republičkom takmičenju, u organizaciji Društva istoričara. U trećoj godini prvo mesto na okružnom takičenju u organizaciji Republičkog centra za talente i prvo mesto na Republičkom takmičenju.

Pored toga, osvajao je i nagrade iz obalsti književnosti, dva puta zaredom je boravio u Petnici, istražuje period rada Privredne komore Leskovac u periodu od 1945. do 1962., zapravo, njeno funkcionisanje u vreme socijalističkog razvoja, a u Noći istzraživača i na Dan nauke bio je predavač.

Učio se, na neki način, veštinama kojima misli da se bavi u budućnosti.

Milenković drugi s desna sa kolegama istoričarima i istraživačima

Studiraću istoriju na Beogradskom univerzitetu, a cilj mi je da ga završim sa svim desetkama kako bi ostao na fakultetu, a ako to ne bude bilo moguće, potražiću posao na nekom istorijskom institutu“, priča mladi istoričar, ne ostavljajući mesta za druge mogućnosti.

U samoj školi kažu da je Milan Milenković vanserijski talenat, odličan učenik i učenik za ponos, a on je skroman pa veli da ima mnogo dobrih učenika i profesora u toj školi koju preporučuje svakom osnovcu.

Ipak, malo je onih koje zanima istorija.

Na prste jedne ruke mogu se nabrojati ljudi iz moje generacije koje žele da zarone u istoriju domaću i svetsku, a ja mislim da je istorija učetiljica života, da nema te istorije mi ne bismo živeli danas u ovakvom svetu i da smo bez poznavanja korena društvo bez budućnosti“, zaključuje Milan Milenković, mladi talenat iz Leskovca.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Herceg
31.10.2018. 21:34

Istoričari i dalje istražuju…