Zamenik ambasadorke Australije u Vranju povodom uspešne realizacije projekta o borbi protiv nasilja nad ženama

Glen Morison, zamenik ambasadorke Australije u Srbiji Džulije Patriše Fini, boravio je danas u Vranju, a razlog njegove posete je realizacija projekta “SOS telefon i kutak za devojke“ koji Odbor za ljudska prava Vranje realizuje od decembra prošle godine uz podršku Ambasade Australije.

Morison se zahvalio na gostoprimstvu i naglasio da Australija već dugi niz godina sprovodi program podrške nevladinim organizacijama i da se na taj način vrši povezivanje sa lokalnim zajednicama u Srbiji, kroz program direktne pomoći.

“Napori koji se ulažu za suzbijanje nasilja nad ženama, Australija sprovodi sa partnerima širom sveta. U Vranju smo podržali jedan veoma važan projekat koji se tiće edukacije žena i devojaka, ne samo iz Vranja, več i Pčinjskog okruga. Upoznate su kako da bolje razumeju i kako da se bore sa nasiljem. Po našem mišljenju, ovo je jedan izuzetno dobro i uspešno spoveden projekat i sve čestitke Vranju”, istakao je Morison.

U ime gradskog rukovodstva, prijem za visoku delegaciju, organizovali su zamenik gradonačelnika Nenad Antić, predsednik Skupštine grada Dejan Tričković i gradski većnici Danijela Milosavljević i Dejan Ivanović.

Zamenik gradonačelnika Nenad Antić, istakao je da je tema današnjeg sastanka rodna ravnopravnost, kao i borba protiv nasilja nad ženama.

“Cilj današnjeg susreta je razmena iskustava o ovoj društveno devijantnoj pojavi i prezentovanje načina kako da se protiv toga borimo. Nažalost, ovaj globalni problem prisutan je i u našoj zajednici, a jedan od načina za njegovo rešavanje je upravo i realizacija ovog projekta. Vrlo je važno uspostaviti prave mehanizme i kolektivnu svest kako bi se suzbilo nasilje”, rekao je Antić.

Na sastanku održanom u sali Načelstva, Suzana Antić Ristić, predsednica Odbora za ljudska prava Vranje, naglasila je da je u okviru projekta “SOS telefon i kutak za devojke“ održano 14 radionica u sedam srednjih škola u Pčinjskom okrugu i da je učestvovalo preko 300 žena i devojaka.

“Vršnjačke edukatorke i projektni tim su u SOS Kutku za Devojke dva puta mesečno organizovale ukupno deset radionica Čajanke–razgovori uz kafu i čaj, na različite teme rodne ravnopravnosti, a iz domena njihovog interesovanja. Veliki broj učesnica radionica je potvrda da je mladim devojkama uzrasta od 15 do 17 godina potrebna jasna informacija i edukacija o prepoznavanju rodno zasnovanog nasilja u partnerskim odnosima i u porodici”, rekla je Antić Ristić.

Na predlog devojaka iz SOS kutka za devojke, u Vranju je ove godine po prvi put organizovan besplatan kurs samoodbrane od neočekivanog ili planiranog napada na devojke i žene kome je bilo prisutno 50 žena i devojaka.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare