Obnova manastira Sveti Jovan, svetinje podignute pre 650 godina na Babičkoj gori kod Leskovca

Spolja freskopisana crkva jedinstveni dragulj Srbije (FOTO,VIDEO)

Manastir je bio napušten 50 godina. Rušili su ga Bugari, koji su čak pokušali i freske da unište, a i komunisti su dali svoj doprinos urušavanju svetinje i istorije.

LESKOVAC – Kada se dogodine budu obeležavala dva jubileja manastira Sveti Jovan, posetioci će ući u prostor čije zidine mirišu još na vernike iz doba Nemanjića i vojsku cara Lazara.

LESKOVAC10_Manastir Svetog Jovana_Ikona Jovana Krstitelja iznad ulaza u crkvu_FOTO M Ivanovic
Pogled Jovana Krstitelja koji prati posetioca

Ovaj „muški manastir“ oformili su pre 650 godina muškarci iz plemićke grčke porodice Kantakuzin nedaleko od ženskog manastira kojeg su podigle njihove žene, sestre i majke, u srcu šumovite Babičke gore, u ataru leskovačkog sela Jašunja.

CRKVA je jednobrodna, sa poluobličastim svodovima i tremom sa zapadne strane, gabarita 14 sa 7 metara.

Njegov najlepši deo je crkvica, jedinstvena po svom očuvanom freskopisu, kojim je oslikana i unutra i spolja. Iznad ulaza je freska samog Jovana krstitelja čiji vas pogled prati iz bilo kog ugla da gledate u njegov lik.

„Taj pogled je najverovatnije bio presudan što smo za restauraciju fresaka pre nekoliko godina dobili pomoć japanske vlade, a na incijativu profesora umetnosti Mićitaki Suziki, koji je pravoslavlje primio na Hilandaru“, priča iguman manastira i jedini sveštenik u njemu otac Joanikije,

LESKOVAC09_Manastir Sveti JOvan_Ikone su ostale sa prednje i samo s jedne od bočnih spoljnih strana crkve_FOTO M Ivanovic
Ostaci ikonopisa na spoljnjem zidu leve strane crkve

Crkva  je podignuta je 1517. godine na temeljima mnogo starije i veće crkve od klesanog kamena, koja datira iz pretkosovskog perioda, o čemu svedoči kamen iz temelja u jednom njenom delu, a oslikao ju je 1524. godine Bugarin Petar sa svojom braćom.

LESKOVAC07_Manastir Sveti JOvan_kompleks_FOTO M Ivanovic

„Nije legenda već je istina, a to su utvrdili naši istoričari, da su se ovde pričestili junaci iz Topličkog okruga koji su išli u boj na Kosovo. Ovi temelji, ovi zidovi pamte našu istoriju i golgotu. Ovde izviru mirisi naših predaka koji su sa velkim nadahnućem gradili i posećivali svetinju“, objašnjava sveštenik.

Manastir je bio napušten 50 godina. Rušili su ga Bugari, koji su čak pokušali i freske da unište, a i komunisti su dali svoj doprinos urušavanju svetinje i istorije.

LESKOVAC02_Manastir Sveti Jovan_Iguman Joanikije s graditeljima i finansijerima_FOTO M Ivanovic

Joanikije je zatekao samo crkvu zaraslu u korov sa potamnelim freskama i naherenim konakom. Za deset godina skoro da je vraćen sjaj, ali ne i ceo spoljašni ikonopis zbog velikog oštećenja.

sveti jovan_crkva_jasunja

Manastir je sada veliko gradilište, zahvaljujući leskovačkim vlastima i brojnim donatorima.

LESKOVAC04_Manastir Sveti JOvan_restauracija_FFOTO M Ivanovic

Crkva je dobila novi krov, obnovljen je vajat, podignut zvonik i kula sa pirgom, odakle puca pogled na Leskovac, konak je skoro iznova građen, ali i sanitarni čvor za vernike i sveštenstvo, podignuta drvena letnja trpezarija, stotinak metara kamene ograde i potporni zidovi, a završava se i ulazna kapija, onakva kakva je, tvrdi Joanikije, bila u doba Kantakuzina.

LESKOVAC03_mANASTIR sVETI jOVAN_uLAZNA KAPIJA SE ZAVRSAVA_foto m iVANOVIC

„Ostalo je još da se promeni ikonostas u crkvi jer je neko 1902. godine vizantijski ikonostas zamenio baroknim“, priča iguman Svetog Jovana Krstitelja.

LESKOVAC01_Manastir Sveti JOvan_potporni zidovi_FOTO M Ivanovic

Nedostaju vernici i turisti

LESKOVAC05_Manastir Sveti JOvan_Letnja trpezarija_FOTO M Ivanovic

Za razliku od ženskog manastira, mušku manastir u Jašunji ne obilaze vernici ni turisti. Nemaju naviku jer se 50 godina zaobilazio, tvrdi iguman Joanikije koji se nada da će ovde jednoga dana doći i drugi sveštenici.

Milica Ivanović

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Peca
27.06.2016. 02:06

Jako lepo , samo trebalo bi da znate da se to zove freskopis, a ne ikonopis, jer to su freske, a ne ikone.

Vreme čuda
27.06.2016. 09:37

Lepa crkva i jedinstvena svakako. I pravo čudo.
Drago nas je što je Mićitaki Suziki prešao na pravoslavlje. Za mene je čudo i misterija i to kako su ona dvojica na slici i mnoge njihove kolege za nekoliko godina dobili najmanje po ……. a meni će stomak uskoro za kičmu da se zalepi. Ja takođe kao i oni, puno radim, malo spavam, trudim se da ne preskačem obroke, plaćam sve račune na vreme…Čudo!