PIROT – U prvih deset meseci ove godine povećan je broj prijava za nasilje u porodici za oko 20 posto u odnosu na prošlu godinu koje se podnose na SOS telefon Centra za socijalni rad, Policijskoj upravi i Tužilaštvu u Pirotu.
Uglavnom su žrtve nasilja žene.
Na SOS telefon u ovom periodu je bilo 85 poziva a prošle godine bilo je upućeno 95 poziva. U svim slučajevima za pomoć su se obraćale osobe ženskog pola, koje su prijavljivale svoje bračne i vanbračne partnere, roditelje i decu.
“Od prijavljenih slučajeva nasilja uglavnom je bilo zastupljeno psihičko a u manjem broju fizičko nasilje. Nasilje se manifestovalo kroz vredjanje, omalovažavanje, pretnje i ucene da će im uzeti decu ukoliko prijave nasilje. Ovo je mala sredina i žrtve nasilja se teško odlučuju da prijave nasilje i nemaju previše poverenja u institucije. Dešava se da podnesu tužbu a onda se predomisle, povuku tužbu i neće da svedoče”, kaže direktorka Centra za socijalni rad u Pirotu Marija Vasić.
Za period od deset meseci ove godine Policijska uprava u Pirotu registrovala je 74 krivična dela nasilje u porodici. Prošle godine je bilo 82, u 2014. – 73 a u 2013. godini 61. delo.
“Ovi podaci ukazuju na veći broj prijavljivanja slučajeva nasilja u porodici i njihovog procesuiranja. Po svakoj prijavi mi reagujemo vrlo brzo, šaljemo patrolu na lice mesta kako bi sprečili dalju eskalaciju nasilja. Ohrabrili smo gradjane da se jave i prijave nasilje, da pozovu policiju i spreče teže posledice. U 77 posto slučajeva u ovoj godini su krivična dela medju supružnicima, u 36 posto slučajeva su lake telesne povrede, a u poslednjih mesec dana izrekli smo i 4 mere zadržavanja”, ističe šef Odseka opšteg kriminaliteta u Policijskoj upravi Pirot Boban Živković.
Više tužilaštvo je za proteklih deset meseci dobilo 82 prijave. Odbačene su 32, podneto je 36 optužnih predloga, u tri slučaja se vodi istraga, podignute su dve optužnice.
“Izrečeno je 12 zatvorskih kazni, 19 uslovnih, jedna je rad u javnom interesu. Izrečene su i tri mere bezbednosti, dve su prijave odbijene a jedna je oslobadjajuća presuda.Predlog posebnog zakona o sprečavanju nasilja u porodici predvidja hitnost postupanja i rokove od nekoliko sati ili dana u kojima moraju da reaguju policija, tužilaštva i sudovi. Policijske uprave moraju da imaju službenike za ova krivična dela, a tužilaštva i sudovi tužioce i sudije. Sve je to u cilju da državni organi budu što ažurniji kad je reč o nasilju u porodici”, kaže vršilac funkcije višeg tužioca u Pirotu Sonja Nešić.
——————————————
Pomoć za žrtve nasilja
“Kako bi im pomogli, lokalnoj samoupravi predložićemo izmenu odluke o dodatnim pravima u socijalnoj zaštiti po kojoj će evidentirane žrtve nasilja dobijati jednokratnu novčanu pomoć u trajanju od godinu dana i predložiti da se nadje način za njihovo zapošljavanje kako bi imale neku ekonomsku sigurnost”, veli Marija Vasić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!