LESKOVAC – Institut Torlak u Beogradau izlovao je virus gripa tipa B kod jednog odrsalog pacijenta u Leskovcu, potvrđeno je danas Jugmedii u Zavodu za javno zdravlje u Leskovcu.
Načelnica epidemiologije u tom zavodu Jadranka Krasić rekla je da je to prvi slučaj, ali da epidemiolozi u kontinuitetu uzimaju briseve i šalju uzorke Torlaku od pacijenta koji imaju simprome tog gripa.
„Grip tipa B se manifestuje temperaturom, groznicom, malaksalošću i kašljem“, objašnjava Krasićeva.
Nadležni u Domu zdravlja i u Dečjem dispanzeru tvrde istovremeno da je znatno povećan broj obolele dece i odraslih od virusa, nalik gripu, ali još ne postoji uporedna statistika.
Nema zaklona od virusa!
„Reč je o respiratornim akutnim oboljenjima sličnim gripu, koji se manifestuje niskom temperaturom, kašljem i iskašljavanjem, malaksalošću, glavoboljom i bolovima u zglobovima. Problem je što se lečenje otegne jer virus najčešće mutira u bakteriju“, objašnjava specijalista opšte medcine i endokrinologije Suzana Mitić iz Doma zdravlja.
Virus mutira u bakteriju
Slična je situacija i u Dečjem dispanzeru.
„Nije alarmantno, ali je evidentno da je došlo do povećanog broja obolele dece od virusnih infekcija, kojima pogoduju vremenski uslovi. Najšečće su prisutne dve grupe virusa – rino virus, koji prouzrokuje klasičan nazeb i entero virus koji zahvata disajne puteve i digestivni trakt sa svim komplikacijama“, priča primarijus doktor Bratislav Nikolić, načelnik Dečjeg dispanzera.
Uz konstataciju da je zapravo prisutno „milion virusa“, Suzana Mitić deli utisak građana da rasprostranjenost virusa s produženim trajanjem i lečenjem nikada nije bila u današnjem obimu.
„Nismo imali ranije ovoliko bolesnih ljudi. Problem je što virusi, kojih ima milion – mutiraju“, kaže.
Kako se lečiti od virusa?
Lekari savetuju da se izbegavaju skupovi, da se vodi računa o ishrani, ustvari, da se jede supa i uglavnom čorbasta jela, nikako mesne prerađevine i konzervirana jela jer „ko zna šta jedemo“, pa čak i rano voće i povrće zbog mogućih hemikalija koje se zadržavaju na njima.
„Da se ruke redovno peru, to nesmemo da zaboravimo!“, podvlači Mitićeva
„Takođe je neophodno je da se konzumiraju lako varljivi proizvodi kao pileće i juneće meso“, savetuje doktor Nikolić.
A ukoliko dođe do virusnog oboljenja, dodaje Mitićiva, oboleli bi trebalo da se izoluje u svom stanu i odmara.
Virusi vrebaju i kod kuće
S druge strane, do virusne infekcije se može doći čak i u svom domu, ako je on pun grinja, alo se loži u prostoriji gde se boravi i ako se neredovno provetrava, ali i ako oblačenje nije adekvtano temperaturi.
Doktorka Krasić naglašava, međutim, da postoji adekvatna zaštita od gripa, a to je – vakcinacija.
Vakcinacija protiv gripa
„U Zavodu za javno zdravlje stiglo je 6.170 doza vakcina. Ostalo je još malo zalihe, ali ja pozivam sve koji smatraju da su ugroženi da dođu i prime vakcinu, čije dejstvo počinje 15 dana kasnije“, ističe Krasićeva.
Ove vakcine primaju zapravo ugrožene grupe, sa srčanim, plućnim, metaboličkim oboljenjima i starije osobe.
Milica Ivanović
FOTO Arhiva Jugmedie
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kad izvestavate izbegnite da menjate recenice lekara, jer je konstatacija da virus mutira u bakteriju smesna. jedino moze virus da oshteti tkivo i da onda nastupaju sekundarne, oportunistichke infekcije…da se nakaci i bakterija…