Od 10.512 žena sa područja grada Niša koje su ove godine pozvane da učestvuju u skriningu raka grlića materice, njih 7.792 ili 74 odsto odazvalo se pozivu i uradilo PAP test, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje u Nišu.
Podaci Instituta za javno zdravlje pokazuju i da je od ukupnog broja žena koje su prošle godine u okviru skrininga uradile PAP test njih 7.460 imalo negativan, a 332 pozitivan nalaz.
Broj žena koje su se prošle godine javile niškom Domu zdravlja zbog skrininga raka grlića materice značajno je veći nego 2015. godine, s obzirom je te godine skriningom bilo obuhvaćeno 4.200 žena starosti izmedju 25 i 64 godine.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje u Nišu skrininogom karcinoma dojke, koji je sproveo niški Dom zdravlja, prošle godine bilo je obuhvaćeno 1.568 žena od 1.604 pozvanih.
Najslabiji odziv gradjana na području grada Niša zabeležen je prošle godine kod skrininga raka debelog creva.
Od 15.486 pozvanih gradjana 4.548 ili 29 odsto uradilo je test za okultno (skriveno) krvarenje u stolici, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje.
Pozitivan test imalo je 724 ispitanih, a za njih 633 predložena je kolposkopija kao dodatna dijagnostička metoda.
U niškom Domu zdravlja mali odaziv gradjana za pregled koji je veoma značajan za rano otkrivanje raka debelog creva objašnjavaju strahom gradjana od rezultata pregleda, ali ubedjenjem pojedinaca da su potpuno zdravi i da nema razloga da odlaze lekaru.
Prema rečima portparolke Doma zdravlja Nevene Simović pojedini gradjani ne žele da urade test okultnog krvarenja, zato što se on radi pregledom stolice, a za njih to nije dovoljno komforna metoda.
„Jedan broj gradjana ne odaziva se na pregled zbog toga što je test na skriveno krvarenje u stolici uradio prethodnih godina. Dom zdravlja od 2006. godine poziva na testiranje ljude starosti od 50 do 74 godine“, rekla je Simović.
(Kraj)Mia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!