Drastično je opao broj onih koji u Srbiji puše cigarete na radnom mestu, ali je i dalje veliki problem pasivnog pušenja, zbog čega se ovogodišnji Nacionalni dan bez duvanskog dima obeležava pod sloganom „Odrasli puše i mene guše“.
Načelnica Centra za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje Leskovac Vanja Ilić kazala je danas na konferenciji za novinare da je čak 45 posto nepušača izloženo dimu u kućnim uslovima, 65 u ugostiteljskim obejktima, ističući štetnost pasivnog pušenja.
„Ukoliko boravimo u jednoj prostoriji gde se zapale 3 cigarete, oslobodi se 10 puta veća koncentracija dima nego pri radu motora automobila u periodu od 30 minuta. Ukoliko boravimo u zadimljenoj zatvorenoj prostoriji, koncentracije dima i drugih štetnih materija mogu biti 50 puta veće od izduvnih gasova automobila zarobljenih u tunelu“, objasnila je Ilićeva.
Savetovalište
Od 1. februara 2010. godine u Savetovalištu za odvikavanje od pušenja se preko 300 osoba raspitivalo ili prošlo kroz savetovalište, a od tog broja oko 120 osoba ostavilo je duvan
Ta istraživanja, vršena u sedam krugova, koristiće oko dalje primene Zakona o zabrani pušenja.
Inače, zahvaljujući istom zakonu, donetom 2010. godine, došlo je do pada broja pušača u zatvorenom prostoru na radnim mestima, sa 45 posto na 20 posto, što znači da je svaka peta osoba i dalje izložena duvanskom dimu.
Do najvaćeg pada pušenja na radnom mestu došlo je u obrazovnim ustanovama – od 44 na 5 posto, pa tu tek svaka 20. osoba puši.
Ovaj zavod, kao i republičke ustanove, nemaju najnovija istraživanja o broju pušača u Srbiji, pa se koriste ona iz 2012. godine, po kojima je registrovano 34,7 posto pušača, za razliku od stanovnika Evropske unije – 26, i za razliku od svetske populacije – 21 posto stanovništva.
„Globalna istraživanja nisu rađena, kao što je ovo istraživanje o upotrebi duvana. Zato koristimo i dalje stare podatke iz 2013. godine“, rekla je Ilićeva, dodavši da je u međuvremenu ipak došlo do pozitivnog trenda jer se povećao broj onih koji žele da ostave cigarete.
Najbolji efekti primene Zakona o zabrani pušenja bili su vidljiiv od njgove primene do 2012. godine.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ma ne pušimo više ni pred pušačima. Silazimo ko prvi hrićani u katakombe da ne ititiramo novorodjene legaliste, evropeide i mondijaliste. Ko da smo pušači opijuma, bože me oprosti, a ne obične duvandžije.
jurite malo narkomane i lopove a za pusace ne brinite.
To dajte do znanja lekarima, sudijama, stečajnim upravnicima, raznim načelnicima odeljenja, službi ili čega već, kao i privatnim prevoznicima i taksistima, pa tek onda nezapošljenom narodu Srbije.
Najsmesnija je ova nasa kvazidemokratija gde nema prostorija za pusace vec se jadni radnici smrzavaju ispred firmi,a tek koliko izgleda ruzno
„Odrasli puše i mene guše“. Jeste da slogan programa ili akcije treba da bude jednostavan, ali ne mora po svaku cenu da bude banalan. Ne treba da vređa građane svojom prostotom.
Ha ha ha „Odrasli puše i mene guše“. Stvarno…nemam reči.