Korito kao i priobalje Sobinske reke duž ulice Pere Mačkatovca, u naselju Odžinka u Vranju, ogledalo je prave ekološke katastrofe.U svom beživotnom toku reka ispunjena otpadom svake vrste, a stanje je još gore kod Sobinske doline.
Umesto da rekom plivaju ribe, mutna voda bori se naslagama svakojakog đubreta, pa više izgleda da rečnim koritom zapravo protiče otpad. Prava mala deponija krije se ispod svakog šibljika i rastinja, a huk vode zamenjen je zvukom zveketa plastičnih ambalaža. Najloni, pelene, gume sa točkova i komadi nameštaja samo su deo nakaradnog prizora.
Nekada mesto koje je važilo za jedno od lepših u gradu, promenada meštana naselja , mladih i zaljubljenih vranjanaca, postalo je prostor za deponovanje svega onog što čoveku više ne treba.
„Ovde je do pre par godina bila prava mala oaza, zelenilo, cveće , pa to sve raznobojno, okolo cvrkut ptica, a sada zaraza jedna, izađem iz dvorišta i žao mi što gledam tu grozotu svaki dan“ jada se jedna od žiteljki ulice.
„I da staviš to u novine džaba, smrad teško može da se dočara preko kamere, a leti kako živimo ne pitaj, slikaj te što bacaju“ dobacuje stariji čovek uz nevešto objašnjenje zašto neće da priča o problemu u svojoj ulici.
Duž ulice zelena površina koja se izdiže iznad reke, tik uz nju žičana ograda i tabla komunalne policije uz upozorenje „strogo zabranjeno bacanje otpada“. Na nekoliko mesta, ograda je vidno oštećena, dok je u jednom delu i nema, a ružna navika odlaganja svakojakog otpada, nije prestala ni sa aktivnim zalaganjem komunalnih policajaca za kažnjavanje vinovnika koji često svoja nedela sprovode pod okriljem mraka.
„Kažnjavali smo prekršioce, zato je zelena površina sada čista. Naše patrole ih često uplaše, ali čim završimo sa dežurstvom, preko noći dođu i prilocu istovare u reku“ pojašnjava problematiku načelnik Komunalne poolicije u Vranju, Ivica Tašković.
Ipak, dok se razgovori oko zagađenja uvek svedu na prebacivanje odgovornosti žitelja, mahom gornjeg dela grada, niko zapravo ne želi da prizna da je , i pored brojnih edukacija, najveći neprijatelj reka navika običnog čoveka.
„Pojedinci bacaju otpad direktno iz svog dvorišta, nekima smo čak nakon upozorenja pisali kazne, a posle se žale da diramo sirotinju, “ dodaje Tašković.
Gradska većnica za ekologiju, Marina Đorđević stanje opisuje kao katastrofalno. Ona je upoznata sa stanjem na terenu, a na pitanje zbog čega nema kontejnera za đubre u naselju kaže da to nije predviđeno uredbom komunalnog preduzeća, koje kontejnera postavlja samo oko stambenih zgrada.
„Smećarcem se sakuplja đubre iz domaćinstava kao i u ostalim ulicama. Ranije su se tu nalazila dva industrijska kontejnera, kojih kako vidim sada nema“ kaže većnica dok obilazi teren.
Ono sa čim nije bila upoznata jeste da prava ekološka bomba kuca ispod iznad vodotoka ovog mesta, kod Sobinske doline, u 23. ulici. U delu prolaza pored nekoliko kuća prostire se ogromna deponija otpada koji se tu odlaže godinama.
„Ovde pod hitno treba da se obavi akcija čišćenja, ovo je kompleksan problem za koji mora da se iznađe izvodljivo i hitno rešenje“ naglašava većnica.
Prema rečima žitelja, otpad se svakodnevno raznim prikolicama dovozi iz Gornje Čaršije i tu odlaže.
„Ne mogu da se bunim, ovi što dovoze hoće i da biju, ogradio sam svoje dvorište da mi ne ulaze, a kod komšije vidite da može“ jada se vlasnik kuće koja gleda na deponiju.
Oni bolje upoznati sa druge strane kažu da sve komšije tu otpad prećutno bacaju, jer smećarac ne može da priđe njihovim kućama, zato se međusobno i neprijavljuju.
Ostaje upitno samo kako će akcija čišćenja biti izvedena pravilno, jer uklanjanje nataloženog đubreta može pokrenuti odron zemlje, na čijoj samoj ivici se nalaze par kuća. U tom slučaju odšteta će ići na račun grada, a to nijedna vlast ne bi želela, kao i do sada.
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!