Kraj Spomenika borcima za slobodu palim u ratovima od 1912 do 1918. godine, danas je u Medveđi obeležena stogodišnjica Topličkog ustanka, u prisustvu predstavnika opštine i brojnih zvaničnih delegacija.
Ceremonija je počela verskim obredom a nakon toga zvanične delegacije položile su vence na spomenik palim borcima. Vence su položile delegacije Opštine Medveđa, SUBNOR-a i Savez potomaka 1912-1920., opštine Medveđa, Republičkog odbora saveza potomaka 1912-1920. i opštine Bojnik, SUBNOR-a Lebane i Savez potomaka 1912-1920 Lebane, te Okružni odbor Jablaničkog okruga i Gradski odbor Leskovca.
Prisutnima se obratio Tomislav Tomić, predsednik Regionalnog odbora za Južnu Srbiju i predstavnik Republičkog odbora potomaka 1912-1920, koji je govorio o značaju i žrtvama Topličkog ustanka.
“Oni su jedan deo svoje duše ugradili u nama i mi smo dužni da našim potomcima prenesemo istoriju i podsetimo ih šta su naši preci preživeli na ovim prostorima, jer ako to ne činimo mi onda kao savez udruženja ratnika Srbije nemamo nikakvog smisla”, rekao je Tomić.
On je zatim u ime Republičkog saveza boraca Srbije i Regionalnog odbora za jug Srbije, uručio kartu počasnog člana saveza Nebojši Arsiću, predsedniku opštine Medveđa, u znak priznanja za podršku koju oni dobijaju.
“Sa velikim ponosom postajem vaš član i trudiću se da kao i moj otac koji je bio zajedno sa vama u toj priči, sačuvam sve tekovine i nastavim da radim sve što je u mojoj moći za dobrobit naroda. Porodica Arsić je u tim ratovima dala velike žrtve i ja sam jako ponosan na ovo priznanje”, rekao je Nebojša Arsić, predsednik opštine Medveđa.
Centralna svečanost održana je u sali Kulturnog centra, gde se okupljenim zvanicama obratio profesor istorije Tehničke škole u Medveđi Nemanja Jović, koji održao predavanje na temu Topličkog ustanka i podsetio na sve žrtve koje su poginule na ovim prostorima.
“Srbi i Albanci su zajedno ratovali protiv Bugara i izgubili 130 hiljada ljudi. Veliki deo žrtava bili su starci, žene i deca iz okolnih sela Gajtana, Retkocera i Tulara. Zamolio bih sve prisutne da sada sami sebi postavimo pitanje na koje ne moramo da damo odgovor. Da li je taj ustanak bio samo Toplički? Jesu vođe Ustanka bile mahom u Toplici ali je istina da je odluka o podizanju doneta u Obiliću kod Bojnika i da su prvi otpori okupatoru počeli u Jablanici, tako da ustanak može biti samo Topličko-Jablanički, iako je istoriografija to nazvala samo Toplički”, poručio je Nemanja Jović, diplomirani istoričar.
Nakon prezentacije, uručene su nagrade za prva tri mesta učenicima osnovnih i srednjih škola u Jablaničkom okrugu, na osvojenom literarnom i likovnom konkursu raspisanom u znak sećanja na slavne pretke. Nagrade je uručila Nataša Đorđević, direktorka opštinske biblioteke “Petar Petrović Njegoš”.
Na kraju svečanosti, svi prisutni pozvani su da pogledaju izložbu “Jug Srbije u velikom ratu” Narodnog muzeja iz Leskovca. Deo izložbe koji se odnosi na Toplički ustanak, postavljen je u holu Kultrurnog centra u Medveđi.
Emilija Mladenović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Pa dobro ljudi da li je moguce da je ovo proslo bez Vucica i Dodika.
Valjda se stide,njihovi preci su bili na suprotnoj strani.
Na pitenje profesora Jovica dali je ustanak Toplicki ili i Jablanicki svakako treba dati odgovor.Ali ono sto je sigirno a tako ga i zovu taj ustanak je bio treci sroski ustanak.Postavljam pitanje,da li ce ova vlast i opozicija koju cine bivsi Bosanci/Srbi/ i Hrvati/Srbi/ formirati konacno odbor za obelezavanje zavrsetka Velikog rata.Imam utisak da recimo Francuska vise ceni i postuje ulogu Srbije u Velikom ratu nego mi Srbi.Kao da se ova vlast plasi cinjenica koje se znaju ali cekaju svetlost dana.Zato Srbi,gradjani Srbije,bez obzira na partijsku pripadnost budimo jedinstveni u pritisku ns vlast da dostojanstveno obelezimo zavrsetak velikog rata.