CARČINI GRAD Istražuju se poslednje žitnice antičkog sveta (FOTO)

Na lokalitetu Caričin grad nastavljena su arehološka i druga istraživanja, ovog leta s akcentom na bogate i poslednje žitnice u antičkom svetu, a ekipu čine 20 stručnjaka iz Francuske, Nemačke, Belgije i Albanije.

Dugogodišnji vođa projekta dr Vujadin Ivanišević kaže da će se istovremeno po prvi put raditi i analize DNK na životinjama, a pokušaće da se sazna koje epidejime su u to vreme vladale ovim prostorima, budući da je već otkrivene tada neizlečiva lepra.

Prvi put ćemo raditi razne vrste analiza, pogotovu analize sadržaja jer smo u žitnici otkrili debeo sloj požara u kome se nalaze karbonizovani ostaci hrane, najviše žitarica. Namera nam je da otkrijemo koje su žitarice čuvane u poslednoj fazi grada. Imamo problem da je zgrada izgorela a na njenim ruševinama je podignuta nova koja je verovatno objekat iz VII veka. Objekat je pripadao poslednjim žiteljima Caričinog Grada”, kaže Ivanišević.

On tvrdi da će ovogodišnja istraživanjava biti veoma zanimljivo jer će pored arheologa, na lokaliteti raditi još i arhitekte, biolozi i zoolozi.

OTKRILI GUBU

Radićemo analizu životinjskih kostiju. Već smo radili DNK pacova sa ciljem otkrivanja kuge. Međutim, nismo otkrili kugu ali smo otkrili lepru ili gubu tako da pokušavamo da na ovaj način otkrijemo da li su ovde prošle neke epidemije”, ističe Ivanišević rukovodilac iskopavanja na Caričinom Gradu.

Inače, najveći talas kuge u istoriji čovečanstva desio se upravo u antičkom dobu koja je trajala dve godine, od 542. do 544. godine, pa je više nego sigurno da je ova pošast desetkovala stanovništvo i na prostorima današnje južne Srbije.

MISTERIJA

Ovaj najznačajniji i najveći vizantijski grad u unutrašnjosti Balkana, u blizini varoši Lebane, podigao je vizantijski car Justinijan I, u 6. veku. Nalazište se prostire na površini od 42.000 metara kvadratnih. Bio je važan crkveni, administrativni i vojni centar, koji je, nažalost, živeo samo 80 godina, od 535 do 615. godine nove ere.

Do danas je ostala misterija zbog čega je njegovo stanovništvo bukvalno nestalo, da li se kolektivno iselilo i premestilo u neki drugi, veći grad, ili pobeglo pred naletima Slovena, po nekim teorijama.

Arheološka iskopavanja u Caričinom Gradu započeta su 1912. godine i još uvek traju.

Milica Ivanović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare