NIŠ – Miodrag Grujović i Nebojša Spasojević, sada već bivše sudije niškog Osnovnog suda, protekle nedelje postali su prvi privatni izvršitelji. Sa još dvoje kolega pravnika od 10. juna počeće da u ime poverilaca komunalnih preduzeća i bez sudskih presuda, samo na osnovu verodostojne isprave, naplaćuju potraživanja od „zaboravnih“ dužnika.
Ovim izvršiteljima moći će da se obrate i građani i privatna preduzeća koja imaju problem da naplate dugove, ali će za njih „zeleno svetlo“ davati sud.
U niškom Osnovnom sudu na naplatu čeka 120.000 izvršnih rešenja, od kojih se 86.000 odnosi samo na javna i komunalna preduzeća.
Profesionalizacija ove službe, po rečima naših sagovornika, treba da doprinese efikasnoj naplati potraživanja na osnovu istih zakona i mehanizama koje koriste državni izvršitelji.
Pored Grujovića i Spasojevića u ovaj posao su se upustili i pravnici Jasmina Mitić i Žarko Dimitrijević.
Nišu nedostaje još 17 privatnih izvršitelja jer je zakonom predviđeno da jedan izvršitelj bude imenovan na 25.000 stanovnika.
„Koliko znamo, nije bilo zainteresovanih, jer svi čekaju da vide kako će to funkcionisati „, ocenili su.
Privatnih izvršitelja nema ni u Pirotu, Leskovcu, Prokuplju, Vranju…
„Nije nam cilj da „uzimamo dušu“ nekome ko stvarno nema da plati, nego da obaveze ispunjavaju oni koji to izbegavaju. Ne trebaju nam nečiji kreveti ili posteljina za prodaju, jer je to skup i jalov postupak „, pričaju Grujović i Spasojević, koji su se iz sigurnog sudijskog posla upustili u neizvesne vode privatnog preduzetništva.
„Na teren ćemo izlaziti samo u krajnjoj nuždi. Veći deo našeg posla je administracija. Znači, na osnovu JMBG proveravamo da li je dužnik u radnom odnosu, da li poseduje vozilo ili neku nekretninu. Srazmerno dugovanju, pokrenućemo postupak, tako da se neće desiti da zbog duga od 15.000 dinara nekome prodajemo kuću, ako je u radnom odnosu. Njegovom poslodavcu prosledićemo zaključak da mu se dug odbija od plate. Naravno, ako je dužnik saglasan da plati potraživanja u roku od osam dana, naši troškovi će biti umanjeni za 50 odsto.
Prvi niški privatni izvršitelji ističu da je prosek naplate potražiavnja u Srbiji 697 dana, što se uklapa u sumornu statistiku koja nas često skupo košta u Strazburu.
POTRAŽIVANjA i dugovanja veliko su opterećenje za sve u sistemu i ne sme se dozvoliti da cenu plaćaju savesni građani. Osnovni sud je arhivirao 14.000 izvršnih rešenja gde se kao poverilac javlja EPS, pa ako je u proseku svako rešenje po 15.000 dinara – gubici su ogromni. Čujemo da će niški EPS morati da podigne kredit da plati struju koja mu je isporučena, a u stvari – platiće gubitke i kamatu. Krajnji korisnik, pojašnjavaju privatni izvršitelji, upada u začarani lanac naše realnosti.
„Oko 70 odsto izvršnih rešenja obustavi se bez naplate što doprinosi pravnoj nesigurnosti. Nije realno očekivati da 17 sudskih izvršitelja i četvoro izvršnih sudija, koliko ih je trenutno u niškom sudu, rešavaju 120.000 predmeta. Zato ćemo moći da angažujemo onoliko izvršioca kolike bude potrebno“, navodi Grujović, donedavno PR osnovnog suda.
„Svi smo diplomirani pravnici i dobro poznajemo posao, ličnom imovinom garantujemo ako trećem licu nanesemo štetu“, dodaje.
Dok je Grujoviću novo angažovanje izazov i prilika da se „upiše u istoriju“, Spasojeviću je i iz ličnog iskustva poznato kako ovaj posao funkcioniše. Njegov rođeni brat šest godina radi kao privatni izvršitelj u Skoplju.
„Želja mi je da se oprobam u nečemu što je novina kod nas. Nije mi bilo lako kada dođu stranke koje ne mogu da naplate svoje zaostale plate, jer ih neko ucenjuje i traži proviziju. Sada će se na udaru naći država i lokalne samouprave, čijim pritiscima nećemo da podležemo“, tvrdi Spasojević.
On je imenovan i za predsednika Nadzornog odbora novoosnovane Komore izvršitelja.
Izvor:NOVOSTI
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!