Reditelji iz bivših jugoslovenskih republika dogovorili su se danas na tradcionalnoj Rediteljskoj konferenciji, u okviru Filmskog festival LIFFE u Leskovcu, da se u 10 gradova na prostoru nekdašnje zajedničke države istovremeno održava po jedna filmska premijera, 10 meseci u godini.
Na Skupu reditelja, kojim je predsedvao reditelj Darko Bajić, umetnički direktor Leskovačkog festivala filmske režije, rečeno je da će se, počev od naredne godine, po jedan film iz svake republike prvi put prikazati u jednom od šest glavnih gradova i u još četiri grada sa oko 200.000 stanovnika.
“To je zbog medijske pažnje, zbog marketinga. U jednom trenutku ceo region populariše premijere, pričama o premijerama. Na taj način možemo doći do sponzora, do onoga o čemu godinama težimo, da zejdno promovišemo filmove, kojih, u principu, viđamo samo na nekom festivalu”, kazao je Darko Bajić.
To će biti i neka vrsta festivala, složili su reditelji.
“To je ključni momenta, liga koja se stalno igra, na kojoj će se već navići novinari”, istakao je Bajić, koji je podsetio da se na taj način realizuje ideja o promociji filmova, zbog kojih je ranije na skupovima u Leskovcu predlagano formiranje zajedničkog fonda za promociju filmova iz regiona. Mi na ovaj način postižemo svoj cilj, koji je delimično rešen i kroz fondove za kooprodukciju, ali dobro bi bilo da se napravi jedan fond za nove klince, među kojima ima sjajnih autora”, zaključio je Bajić.
Predsednik Filmskog centra Srbije Boban Jeftić napravio je, rečeno je, skicu s predlozima, poslao svim filmskim centrima u regionu , što je naišlo na dobar prijem.
Reditelj Boban Skerlić kazao je da se na tu ideju došlo posle višegodišnjeg okupljanja u Leskovcu, gde se tražio konkretan nači saradnje i okupljanja, “koja bi bila starija i od institucionalne saradnje”.
Iz silnih tih traganja, kazao je, gotovo se iznedrio jedan model.
“On počiva na tome da se 10 puta godišnje u 10 najvećih gradova u regionu, odnosno, u bivšoj Jugoslaviji, održi istovremeno 10 premijera filmova iz tog regiona.To je neka vrsta Jadranske filmske lige, gde bi svih 6 filmskih centara garantovano imalo po jedan film, da svaka država bude zastpupljena, pod uslovom da ima makar jedan film, što nije uvek slučaj. Deset velikih pemijera bi se održavale svakog poslednjeg petka u mesecu, osim u julu i avgustu, s tim što bi se narednog meseca rotirali filmovi”, objasnio je reditelj Skerlić.
U toku je, rečeno je, stvaranje mreža, među kojima je Leskovački kultuni centar, gde se ideja začela, prvi osnivač, a u toku su pregovori sa pridruženim osnivačima, filmskm centrima, ali će partneri biti i – prikazivači filmova.
Projekat je, ocenjeno, izvanredan promotivni potencijal.
Na ovom skupu, ali i na danas održanim konferencijama za medije, pojedini reditelji su zaključili da se filmovi iz bivše Jugoslavije na velikim svetskim filmskim festivalima tretiraju kao filmovi drugog reda.
“Naš kvalitet filma nije u srazmeri s našim uticajem u svetu. Vrlo je teško dobiti pažnju na velikim festivalima. Na festialima poput Berlina, Venecije i Kana, svake godine se otvaraju svega dva mesta za filmove iz jugoistočne Evrope u glavnom programu, rekao je slovenački reditelj i član žirija Karpo Godina, a hrvatski reditelj Zrinko Ogresta je čak otišao dotlee da je kazao: Mi smo za njih narod i ljudi drugog reda”, ocenio je slovenački Ogresta, jedan od tri člana žirija i prošlogodišnji dobitnik Gran pri „Živojin Žika Pavlović na LIFFE.
“Moramo da pronađemo i način kako ovaj region da predstvljamo na festivalima u svetu, gde je naša kinematografija uvek po strani i da na pravi način predstavimo naše izuzetne mlade autore”, dodao je Darko Bajić.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Džaba sve, puding se ne može podgrejati, a „jugoslovenski kulturni prostor“ odavno više ne postoji. Kao ni njegov neograničeni budžet.