Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

DA SE ŽENE NE ZAVARAVAJU Nasilnik nikada neće postati – nenasilan

Od početka ove godine u Srbiji su ubijene 23 žene, najčešće od strane bračnog partnera, a nikada se ne utvrdi koliko njih strada od posledica dugogodišnjeg nasilja, uključujući i kontinuirano psihološko nasilje, rečeno je danas u Leskovcu povodm Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Predstavnice organizacije “Žene za mir” i Odbora za ostvarivanje prava polova i utvrđivanje položaja žena grada Leskovca su današnjom konferencijom za novinare, a narednih dana i nizom manifestacija, ukazale na položaj žena u srpskom društvu i u Leskovcu, ocenjujući da se stanje poboljšava od donošenja Zakona o sprečavanju nasilja nad ženama, 1. juna ove godine, ali da su podaci o ubistvima i uopšte o nasilju koje ne prestaje i dalje – katastrofalni.

Država Srbija se tim zakonom obavezala na sprečavanje nasilja nad ženama, ali za mene je katastrofalan podatka da su ubijene 23 žene, a da je trećina njih ranije prijavljivala nasilje. Naša država i naše institucije trebaju da veruju ženama, da slušaju njene reči, ono što priča o nasilniku. Vrlo često ona kaže – ubiće me, pretio mi je, ali njene reči se ne slušaju. Mi tražimo odgovornost, a ne predrasude”, rekla je Ljiljana Nešić, koordinator SOS telefona u okviru organizacije “Žene za mir”, koja ženama pruža psihološku i pravnu podršku.

Ni jedna institucija se posebno ne bavi nasiljem nad decom

Za osam meseci ove godine je 247 žena prijavilo nasilje na tom telefonu, među njima 4 devojčice i 5 muškaraca koji su prijavili nasilje nad svojim sestrama ili prijateljicima.

Javljaju se i roditelji čije ćerke trpe nasilje od supruga, ali i žene policajaca koje nemaju snage da prijave svog supružnika”, dodala je Nešićeva.

SAMA SI GA BIRALA, PA SADA TRPI

Leskovčanke su pri kontaktu sa ovom organizacijom veoma oprezne. U većini slučajeva javljaju se najpre sa tuđih telefona, anonimno, jer ih muževi nasilnici i psihopate prate. Čak uzimaju i njiihove telefonske listinge.

Žene imaju ogroman strah da prijave nasilje jer im zlostavljači prete da će im oduzeti decu, da navodno imaju veze u policiji i tužalištvu, zastrašujući ih na taj način. Često ni šira porodica ne zna da je žena zlostavljana, a roditelji sprečavaju mogućnost da se vrati kod njih, makar privremno uz obrazloženje: “Sama si ga birala, pa sada trpi i ćuti”, prenela je deo svog iskustva psihoterapeut Dušanka Stojković  Trajković, predsednica Upravnog odbora “Žene za mir”.

FINANSIJSKO NASILJE je sve češća pojava, a savremena žena ne dozvoljava da joj suprug komanduje novčanikom

Ona savetuje ženama koje trpe fizičko nasilje da ne ćute.

Kod nas dobijaju kompletnu informaciju kome treba da prijave nasilje i kako da prikupljaju dokaze o nasilju. Moraju da kod svog lekara insistiraju da svaku povredu unese u karton, a ako je povreda veća da zatraži lekarsko uverenje, da svoju okolinu stalno obaveštava šta joj se događa, što širi krug”, objašnjava.

LAŽNA ŽENSKA NADA-JEDNOM NASILNIK, UVEK NASILNIK

I same žene, pogrešno, umanjuju opasnost od nasilnika, sve sa lažnom nadom da će biti bolje, ili s osećajem krivice da su, možda i same inicirale nasilje.

Aktivnosti povoodm Dana borbe protiv nasilja u porodici

Neće biti bolje, jednom bio nasilnik, uvek će ostati nasilnik”, tvrdi ova poznata leskovačka psihoterapeutkinja.

PSIHIČKO NASILJE

Učestali su slučajevi, kaže Trajkovićeva, prijava kontinuranog psihičkog nasilja nad ženama od strane supružnika, gde, takođe ne postoji lek za nasilnika, iako mnoge supruge gaje nadu da će se nešto promeniti kod nasilnika.

Obezvređivanje, omalovažavanje, pogrdne reči, nisu ranije u našoj kulturu doživljavane kao nasilje jer su žene slušale svoje očeve kako se ophode istim rečima prema njihovim majkama, pa je još uvek visok prag tolerancije, a sve uz obrazloženje da je muškarcima to navika ili da je muškarac nervozan”, objašnjava.

Dušanka Stojković Trajković

Međutim, takvo ponašanje ima za cilj da obzvredi ženu koja s protokom godina gubi samopouzdanje i veruje da nije osoba vredna poštovanja.

Zato što od nasilnika stalno sluša uvrede pouput: Glupa si, ne umeš ovo, ne umeš ono, ovo si uradila pogrešno. Te uvrede, ta omalovažavanja u kontinuitetu od nekoliko godina tako efikasno uništava svaku sigurnost u sebe i – samopouzdanje”.

Žene su danas nosile narandžaste marame koje simbolizuju svetliju budućnosti i oslobađanje od nasilja žena i devojčica

Trajkovićeva ima poruku za žene koje trpe psihičku torturu supružnika.

Pozivam žene da poštuju sebe i da imaju uverenje da one lično vrede, da uvek imaju na umu da svako biće vredi i da niko ne sme da se odrekne lične vrednosti, a samopouzdanje se lako gubi ako ne postoji podrška okoline, drugarice, prijatelja, roditelja, da joj neko kaže da je draga ljudima, da je nekome potrebna”.

Na pitanje kako odoleti i kako se izboriti sa psihičkim zlostavljačem, kaže da ne postoji recept i da je malo osoba koje mogu da podnesu permanentne uvrede i omalovažavanja, te da sve zavisi od psihičke strukture ličnosti, a da žene najviše trpe, opet zbog lažne nade da će se nešto u tom pogledu promeniti.

NEMA LEKA ZA PSIHIČKOG ZLOSTAVLJAČA

Neke žene posle prvog psihičkog nasilja odluče da napuste nasilnika, ali u svakom slučaju tu je potrebna stručna pomoć”, zaključuje Trajkovićeva.

O nasilju i borbi protiv nasilja govorila je i Ljiljana Božuta, predsednica Odbora za ostvarivanje prava polova, koja je kazala da samo zajednička borba civilnog sektora i organa vlasti može smanjiti nasilje u srpskom i leskovačkom društvu.

U svetu se, inače, svake godine obeležava Međunardoni dan borbe protiv nasilja, odnosno 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, ove godine pod sloganom “Integrisani odgovor na nasilje”, inspirisan stupanjem na snagu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, za koji je rečeno da već daje rezultate budući da je broj stradalih žena skoro prepolovljen u odnosu na godinu dana ranije, a 6.600 nasilnika je policija prinudno izbacila iz kuća, iako su u većini slučajeva oni vlasnici.

Kampanju finansira Kancelarija Ujedinjenih nacija, uz podršku većine ministarstava srpske vlade.

Milica Ivanović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

9 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jello Biafra
24.11.2017. 17:17

Ja sam Jello B. i nasilnik sam jer se mesečno barem 4-5 puta derem na ženu. I ona na mene.

Pobegulje kolumnisti
24.11.2017. 18:38
Odgovor za  Jello Biafra

Nekoga zene i biju, zimiti.

Jello Biafra
24.11.2017. 22:26

„I toga ima“ 🙂

Udarnik
25.11.2017. 01:15

Sta li radi ova iz Nove ili Bolje Srbije ovde, pa zar ona nija dala ostavku zajedno sa Milosevicem, koji se navodno povuko iz politike.Ili je ostala sa Oliverom da bi sacuvala fotelju.

Pravda za Profesora
25.11.2017. 11:29
Odgovor za  Udarnik

A ja se gledajući slike pitam šta li radi Profesor? Ne trpi li i on nasilje? Batalio pisanija, epistole, vakele…Nema ga ni po kafane. Ne sedi li u kućnom pritvoru sa narandžasto maramče oko gušu bez hranu za dušu?

Pravda za vocke
25.11.2017. 16:55

🙂

Toma
25.11.2017. 14:06
Odgovor za  Udarnik

Milosevic i bivsa Nova Srbija su glavna opozicija vlasti u Leskovcu