Vranje će u naredne tri godine dobiti regionalni Centar za vanredne situacije čija će izgradnja započeti u prvoj polovini 2018. godine, zaključeno je na 11. redovnoj sednici gradskog štaba za vanredne situacije.
Sastanku su prisustvovali i zamenik načelnika Sektora za vanredne situacije Boban Stevanović , kao i načelnik Sektora vatrogasno-spasilačkih jedinica Saša Rančić
Gradonačelnik i komandant štaba Slobodan Milenković obrazložio je prisutnima da da se radi o kapitalnom projektu koji nije značajan samo za Pčinjski okrug već i za državu.
,, Regionalni centar biće izgrađen između ,,Eko pumpe“ i Vranjske reke, na parceli površine 1,2 hektara. Prostiraće se na površini od 5.000 metara kvadratnih i imaće tri sprata. Pored centralnog, postojaće i objekti za civilnu i preventivnu zaštitu, transport, za trening vatrogasno-spasilačkih jedinica, za upravljanje rizikom, kao i sveobuhvatni centar radi prikupljanja svih relevatnih podataka i informacija. Izgradnja počinje naredne i trajaće tri godine”, naveo je Milenković i dodao da je izgradanja ovakvog objekta predviđena i Planom kapitalnih investicija.
Procenjena vrednost izgradnje je 500 miliona dinara, a sa neophodnom opremom 800 miliona.
“Pored nabavke nove opreme koja podrazumeva nova vatrogasna vozila, predviđena je i izgradnja heliodroma”, naglasio je gradonačelnik Milenković.
Stevanović je rekao tom prilikom da je Vranje pravi primer u smislu ozbiljnog i odgovornog pristupa, kada je u pitanju sistem zaštite i spasavanja.
“Obzirom na prirodne nepogode koje nam se dešavaju i koje će se verovatno dešavati, Vranje predstavlja prirodno čvorište u svakom smislu. Ministarstvo je, planirajući budžet za naredne tri godine, prepoznalo potrebu za izgradnjom ovakvog regionalnog centra. Potreba za objektom datira odavno, a afirmacijom i izgradnjom Koridora 10 koji se proteže kroz Pčinjski okrug, potrebe za izgradnjom centralnog bloka su sve veće. Izgradnja ovog objekta doprineće konačnom cilju, a to je uvođenje sistema „1.1.2“, kaže Stevanović.
Realizacijom jednog ovakvog velikog projekta stvoriće se daleko bolji uslovi za reagovanje u vanrednim situacijama koji će se ogledati u smanjenju odziva za intervenciju, skratiti dužina interval reagovanja, uvećaće se broj spašenih, a sam objekat privući će investitora zbog smanjena rizika i naknada osiguranja.
Vedran Tašković, načelnik Odeljenja za vanredne situacije zahvalio se gradonačelniku i nadležnim gradskim službama na agilnosti u pripremanju svih dokumenata za izgradnju Regionalnog centra za vanredne situacije što je rezultiralo početnom fazom izgradnje objekta.
,, Lokacija gde će se nalaziti objekat je idealna, za reagovanje u samom gradu, ali i pružanju pomoći susednim opštinama. Kadrovska i tehnička opremljenost doprineće da postignemo tzv. ,,zlatni minut“ i da blagovremeno intervenišemo u vanrednim situacijama, i na taj način zaštitimo ljude i imovinu„, naglasio je Tašković.
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!