Zgrada Gradske kuće u Nišu jedan je od najposećnijih objekata u tom gradu, ali malo ko od Nišlija zna da u toj veoma vrednoj arhitektonskoj gradjevini i danas postoji džinovski sef u kojem se čuvaju najrazličitije dragocenosti, a u njemu mali sef čiji sadržaj je – nepoznat.
Sef je dužine osam metara i širine tri metra, sa rešetkama i metalnim vratima debljine dvadesetak centimetara.
U sefu se sve do 60-tih godina prošlog veka čuvao novac pošto je zgrada izgradjena kao filijala Narodne banke. Nakon što je banka iseljenja, a u objekat useljena Skupština opština Niš, sef je postao mesto gde se čuvaju stare fotografije, plakete, pehari, povelje i priznanja koje su dobijali predstavnici grada.
Gradski većnik Mihajlo Zdravković u čijoj kancelariji se nalaze vrata sefa rekao je da su gradjani imali priliku da vide sef u filmu „Pljačka trećeg rajha“ ali da je malo ko znao da je reč o sefu koji se nalazi u Gradskoj kući u Nišu.
„Neki od najznačajnijih predmeta koji se sada nalaze u sefu su fotografije Titove posete Nišu i štafeta koju su sportisti nosili pred početak Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine„, rekao je Zdravković.
Još je nepoznanica šta sadrži manji sef koji se nalazi unutar velikog.
„Taj sef je širine 1,2 metra i visine 2,2 metra, ali je zaključan, a niko ne zna gde se nalazi ključ„, kaže Zdravković.
Istoričar niškog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Djordje Stošić objašnjava da nema mnogo istorijskih podataka o samom sefu i da istoričari znaju jedino da je napravljen kada i sam objekat u kome se nalazi, u periodu od 1924. do 1926. godine.
Prema njegovim rečima, nekadašnja filijala Narodne banke Jugoslavije podignuta je na mestu na kome se nekada nalazila letnja rezidencija kralja Milana Obrenovića koja je izgorela u požaru za vreme Prvog svetskog rata.
„Zgrada filijale Narodne banke a sadašnje Gradske kuće spade u red arhitektonski najvrednijih objekata u Srbiji. Radjena je u duhu neoklasicizma, sa dekorativnom ornamentikom u veštačkom kamenu, sa posebno naglašenim ulaznim delom i nizom stubova„, priča Stošić.
Podseća da je zgradu Narodne banke projektovao arhitekta Aleksandar Jovanović, a kamen temeljac položio guverner jugoslovenske Narodne banke Djordje Vajfert.
„Sve do 60-tih godina prošlog veka u zgradi se nalazila filijala Narodne banke, a 70-tih se tu uselilo Predsedništvo Skupštine opštine Niš. Od 1976. godine do 2000. godine u njoj su se obavljala venčanja“.dodaje.
Prema njegovim rečima, zgrada Gradske kuće je 1986. godine proglašena spomenikom kulture i zaštićena je zakonom. U njoj su, dodaje, snimani brojni filmovi, a najpoznatiji su “Dvoboj za Južnu prugu” i “Pljačka trećeg rajha”.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!