Naša omladina nema poverenje u institucije i političare, najviše veruju u sebe, a ne bi se družili sa Albancima i LGBT populacijom

Srednjoškolci pokazuju veoma nisko poverenje u institucije državne i lokalne vlasti, a najviše poverenja imaju u sebe, porodicu, prijatelje i versku instituciju, pokazalo je istraživanje Građanskih inicijativa (GI) koje je objavljeno prošlog meseca o efektima nastave Građanskog vaspitanja.

Prema mišljenju učenika, kako se navodi u tom istraživanju, za demokratiju je važno pre svega da su građani politički obrazovan, a skoro polovina njih misli i da je bitno da političke stranke imaju različite stavove o društvenim problemima (46%) i da na vrhu društvene lestvice budu najuspešniji (47%).

EVROSKEPTICI: na pitanje koliko je po njihovom mišljenju važno za Srbiju da postane članica EU – samo 11 odsto njih je rekao da im je vrlo mnogo važno, a 25 odsto je odgovorilo sa nimalo

Najznačajnije lične vrednosti mladih su lična sloboda (87%), pravda (88%), porodica (87%), prijatelji (88%), privatnost (85%) i slobodno vreme (86%).

Socijalna distanca prema pripadnicima drugih etničkih i manjinskih grupa generalno nije izražena, ali postoji prema Albancima (36% ne prihvata odnos prijateljstva), pripadnicima LGBT populacije (41%), osobama obolelim od SIDE (40%).


ISTRAŽIVANJE: Srednjoškolci najveći evro-skeptici


Ispitanici u ovom istraživanju, učenici, nastavnici i direktori, su iz 20 srednjih škola koje pokrivaju četvorogodišne i trogodišnje srednje škole na celoj teritoriji Srbije. Selekcija škola je obavljena u saradnji istraživačkog tima sa NGO Građanske inicijative vodeći računa o tome da se pokrije što šira teritorija Srbije, da raspodela po tipu škole bude ujednačena, a nastojalo se i da u uzorak delom uključimo one škole u kojima je izvedena prethodna evaluativna studija iz 2009. godine.

Ukupan uzorak uključuje ukupno 1.073 učenika i učenica (58% devojaka i 42% mladića; 26% mladih iz gimnazija, i 74% učenika srednjih stručnih škola), ukupno 36 nastavnika (17%) i nastavnica (83%) GV i 20 direktora/ki srednjih škola (36% žena, 64% muškaraca).

Ispitivanje stavova opšte populacije prema GV realizovan je od strane IPSOS marketinške agencije na reprezentativnom uzorku od 1076 punoletnih građana Srbije.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

10 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
mladi su ok
08.06.2019. 07:39

Sto se tice EU nikada necemo biti clan. Sto se tice slobode i pravde nikad je nece biti dok se Aca, koji krsi Ustav, vrzma po Srbiji. Najvaznije je da omladina shvati da je najbolje use i u svoje kljuse. Najnesposobniji, najljigaviji, najbezobrazniji, lepe partijske plakate, sve sa ciljem da dobiju posao u drzavnim institucijama. A tamo su plate niske, ima Jutkizma, i mugu da vas sutnu kad im se prohte.

Sale
09.06.2019. 14:44
Odgovor za  mladi su ok

Nije valjda da misliš da ne veruju u sebe oni mladi i manje mladi koji dele sns informatore i čine svitu gradonačelnika? Oni tek glupavo veruju u sebe, ništa ne znaju, a ubeđeni su da du dotakli nebo.

Činjenice
08.06.2019. 08:24

Omladina u Leskovcu nije obrazovana ( samo 6% uzrasta od 19-26 studira na drzavnim fakultetima, od cega samo 2% na univerzitetu u Begradu) i kao posledica loseg obrazovanja i siromastva omladina je ksenofobična što dovodi do ekstremizma i lakog manipulisanja njima.

Momir
09.06.2019. 18:36
Odgovor za  Činjenice

Jesi dobro?

Činjenično
11.06.2019. 14:58
Odgovor za  Činjenice

Dvoje ih imam, hvala bogu, zdravih i pravih. Oboje na državnim fakultetima i oboje u Beogradu.
To što ne vole evropske „vrednosti“ ne znači da su ksenofobični i neobrazovani. Znači da su normalni….i da su vaspitani da poštuju normalne stvari, normalne ljude, normalan život, porodicu, Srbiju….

zoe
08.06.2019. 10:49

I sam sam roditelj omladinaca. Prosecni su, ni pametniji, ni gluplji od vecine. A ipak, ja priznajem, sto vecina krije, da moja deca ni ne znaju cemu sluzi koja institucija. Kad radite istrazivanje, treba da pitate koje institucije poznaju, sta se u njima resava, koja gradjanska pitanja, kad su zatrazili pomoc te institucije pa je nisu dobili ili se njihov predmet zadrzao mnogo dugo, pa su razocarani. Tvrdim, da vecina nikad nije koristila usluge institucije da bi smeli da ocenjuju. Moderno je kritikovati, imati misljenje, bez poznavanja materije. I danas uverenja studentima vade roditelji, stoje u redu za predaju dokumentacije gde god je moguce, sem u MUP gde pise licni dolazak obavezan. Za stipendije se roditelji interesuju, a ne deca preko nastavnika. Za manju decu ne govorim, jer na njima valjda nije ni radjeno ovo istrazivanje, o njima se staraju roditelji. Dakle prvo pitanje za svaku navedenu instituciju pre ispitivanja zadovoljstva treba da glasi: Da li znate koje su nadleznosti republicke skupstine? A gradske? I videcete. Evo, pitajte svoju omladinu kod kuce, pa budite iskreni prema sebi. Skoro nijedan omladinac to ne zna. Vazno da kad ih pitate, njih sramota da pametno odgvoore da pojma nemaju, nego brze bolje imaju misljenje. Govorim iz ugla svoje omladine, dece, sestrica, bratanaca, komsija,…ima ih dosta.Bas cu danas da ih anketiram uz kafu.

win
08.06.2019. 11:06
Odgovor za  zoe

Jel vidite da nisu zadovoljni ni radom medija, jer valjda i preko medija treba da se obaveste sta koja institucija radi. Ili ne citaju, ne prate, a kao razumeju.

Sandra
09.06.2019. 10:13

Omladina ne veruje nikome, ne veruje, partijama, institucijama, ne veruju ni sebi, al to je lepa adolescentsks fraza- „verujem samo sebi“, koja ništa ne znači, ninašta ne obavezuje, a omladinca predstavlja kao misleċeg, filozofa, koji nije do kraja neverni toma. Nekog koji nije od juče, mladog čoveka koji zna znanje….
Ne veruje ni vama iz nvo, vide da ste neznalice, da ste prjojektni, neobrazovani, s koca i konopca

Pametna deca
09.06.2019. 10:14

To znači da su na ispravnom putu. Da umeju da sagledaju okruženje i da izdvoje vrednosti. Da je drugačije bila bi katastrofa. Evo odgovora zbog čega odlaze.

Sanja
09.06.2019. 19:21

Postujem volju te dece jer imaju pravo na to ali jel ta deca uopste prate desavanja oko sebe ili samo bulje u pametne telefone pa onda veruju samo sebi