Sve dok je država kontrolisala investitora iz Katara, vlasnika četiri hotela na Vlasinskom jezeru, ovaj biznismen je ispunjavao obaveze iz ugovora o privatizaciji. Onog momenta kada je njegova obaveza prema dokumentima o kupoprodaji okončana, Ali Abdul Ms al Maki je ugasio tri hotela, a od četvrtog napravio salu za veselja.
I danas je ovaj katarski biznismen, tri godine nakon kupovine imovine u društvenoj svojini, čist prema državi. To što je na vrata hotela koji su zapošljavali i po sto radnika, stavio katanac, ne tereti ga ni za šta. Praktično, njegove obaveze prema državi, iz vremena dok je ministar privrede bio Željko Sertić, danas ne postoje. Naime, kako u Ministarstvu privrede kažu za „Blic Biznis“ nadzor nad radom ovog katarskog investitora je završen negde u septembru prošle godine.
„Prema Zakonu o privatizaciji, kontrola je obuhvatala period od dve godine, počev od 7. septembra 2016. godine. U tom periodu kupac je u kontinuitetu podnosio izveštaje revizora zajedno sa procenom veštaka, kojima je potvrđeno da je kupac izvršavao ugovorne obaveze. Kako je dvogodišnji period kontrole istekao, privredno društvo HUP ‘Evropa’ posluje slobodno u poslovno-pravnom sistemu i Ministarstvo privrede više nema zakonskih i ugovornih nadležnosti za kontrolu“, rekli su nam u resornom ministarstvu.
Obećanja
U momentu prodaje hotela na Vlasini zastupnik investitora u Srbiji, Ali Albakir je najavio da će „ti veliki objekti za tri ili četiri godine dobiti tri ili četiri zvezdice i da će investitor sagraditi još jedan hotel sa pet zvezdica“. Cela Vlasina, predeo izuzetnih odlika, ostala je međutim bez oko 300 ležajeva namenjenih turistima, što je u poređenju sa smeštajnim kapacitetima u privatnim polu-hotelima i vilama sa oko, maksimalno 80 ležajeva, veliki gubitak, preneo je portal „Jugmedia“.
Osim što nije ispunjeno ništa od obećanja o promenama, kako sada tvrde meštani i predsednik opštine Surdulica, hoteli su zatvoreni, osim jednog u Surdulici gde se vikendom u prizemlju održavaju veselja, a ovih dana otvoren je i restoran u “Vlasini”. Hotel u Surdulici je do pre prodaje upošljavao oko 100 radnika i imao godišnji promet od oko 60 miliona dinara. Slična situacija je i sa hotelom „Vilin lug“ u Crnoj Travi, jedinim hotelom u toj za turiste privlačnoj opštini. Hotel „Promaja“ na Vlasinskom jezeru je urastao u korov.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ciganjska posla