Sve hladne operacije koje se vrše u leskovačkoj bolnici odložene su na neodređeno vreme jer trenutno vlada nestašica krvi zbog procedure koja podrazumeva dodatnu superviziju u analizi uzoraka koja se vrši u Beogradu.
Direktor Opšte bolnice Leskovac Nebojša Dimitrijević nije precizirao tačno koliko će se čekati na zakazane intervencije, ali je zamolio pacijente, koji čekaju na hirurške, ginekološke i ortopedške operacije, da budu strpljivi.
Čeka se na operacije proteze kuka, kolena, kamen u žučnoj kesi, preponske kile, kamen u bubregu…
„Kako stižu adekvatne krvne grupe, tako ih pozivamo. Sve zavisi kako nam stižu zalihe“, naglašava Dimitrijević.
Kako nam je objašnjeno, krv se od 9.avgusta iz Niške transfuzije (koja se sakuplja i za bolnicu u Leskovcu), nakon obavezne dve analize u toj ustanovi ,dodatno šalje u Beograd na superviziju, na najsavremenijim aparatima.
„Ta procedura supervizije uzoraka krvi traje cele noći,to je razlog zašto , pored uobičajenog letnjeg manjka dobrovoljnog davalaštva, imamo manje krvi u Niškom zavodu za transfuziju“, kaže Dimitrijević.
On napominje da su ove procedure u ispitvanju neophodne , jer svi pacijenti koji primaju krv, moraju da budu potpuno sigurni da je ona zdrava.
“U tom kontekstu je i najava iz Ministarstva zdravlja , da će od nove godine biti rađena još jedna dodatna analiza uzoraka krvi, a sve ovo je u skladu sa stadardima koji su u Evropi“, naglašava Dimitrijević.
Služba za transfuziju krvi u Leskovcu je samo „banka“ krvi“, kaže Dimitrijević i dodaje da ona uvek ima dovoljne količine za sve hitne slučajeve kao i da je naša bolnica sa najvećim zalihama krvi zbog blizine autoputa.
„Zbog povećanog broja operacija kuka , sada se radi od 16 do 18 nedeljno da bi smo smanjili listu čekanja, zatražili smo da dobijemo još veće količine krvi na zalihama“, kaže Dimitrijević.
Dobrovoljno davanje krvi sada po novom zakonu može da organizuje samo Crveni krst. Takođe, zabranjena je i ranija praksa da se od pacijentovih rođaka traži da daju krv.
“Jedino sam pacijent može da da svoju krv neko vreme pre operacije i mi je čuvamo“, kaže direktor bolnice.
U Srbiji je prošle godine bačeno 24 hiljade jedinica krvi jer joj je istekao rok. Razlozi za sve promene u sistemu davanja , čuvanja i dodatnih analiza krvi leže upravo u tome, da se ona više ne baca.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Da bih dobrovoljno dao krv trebam da idem u Niš!!!…veća glupost nije mogla biti smišljena!
Маре, Завод за транфузију крви из Ниша долазе два пута месечно у Лесковцу. Ја сам стални давалац крви. Данас су долазили и доћи ће 29. овога месеца у просторијама Црвеног крста у Лесковцу. Нишка екипа здравствених радника су јако љубазни. Такође и особље црвеног крста, труди се да створи добре услове за даваоца. Једино што је добро у свему овоме да се више не баца крв и не узима се од рођака.недостатак крви се увек јавља у летњем периоду. Иначе све остало ништа не ваља. Много је боље било у просторијама трансфузије крви у Лесковачкој болници.
Sta ce nam krv? Bitna je stolarija! Mislim da su za nestasicu krivi oni od pre 7 godina.
Ivane, Zavod za transfuziju iz Nisa dolazi u Leskovac radnim danima i organizuje davanje iskljucivo u radno vreme. Ne mozemo svi mi, redovni davaoci krvi, kao sto Vi mozete, da napustimo radno mesto i ucinimo ovako humani gest koji smo cinili godinama unazad.