Od početka avgusta povećan je broj pacijanata u Domu zdravlja Leskovac koji se javljaju zbog alergija na grinje i kućnu prašinu sezonskih i kao i na pojedinu hranu.
Povećana je koncentracija korovskog polena u vazduhu,zato što je veći broj suvih i vetrovitih dana.Takođe,sunce je postalo značajan izazivač kožnih reakcija kod ljudi.
„Međutim, kod nas je kontinuirano najzastupljenija alergija na grinje i kućnu prašinu,ona je stalno prisutna,to je vrlo je težak oblik i nije sezonskog karaktera.Hrana koja izaziva alergije, naročito kod dece, jesu jaja, mleko i pšenično brašno“, kaže za Jugmediu doktor Vojilsav Mitrović, alergolog Doma zdravlja u Leskovcu.
„Iako je u drugim krajevima Srbije , naročito ovih dana došlo do takozvane eksplozije polena korova u vazduhu, narošito ambrozije, kod nas je situacija malo drugačija, jer na sreću malo je neobrađenih zemljišnih površina ,tako je i koncentracija manja“,naglašava doktor Mitrović.
Na alergijske reakcije osetljivi su: nos, grlo, oči, pluća i koža.Simptomi su različiti u zavisnosti od izazivača od kijanja,otoka, kašlja, suzenja, osipa i urtikarija.
“Lekovi koje mi upotrebljavamo, takozvani simptomatski, rešavaju pitanje simptoma alergija.Međutim, postoji takozvana imuno terapija ili vakcine, koje se daju pod jezik i koje daju dobre efekte, kod alergija na polene trava i korova, primenjuju se ali su malo zastupljene u terapiji naših pacijenata.Zdravije su i efikasnije jer daju izlečenje, za razliku od terapije lekovima, koja samo rešava trenutno problem simptoma alergije“,ocenjuje naš sagovornik.
Međutim, terapija vakcinom je skupa, ne finasnira je Fond za zdravstveno osiguranje, već pacijent mora sam da je kupi.
“Moja preporuka pacijentima jesu vakcije koje proizvodi Intitut Torlak i one koštaju oko 15 hiljada dinara godišnje, a mora da se uzima od 3 do 5 godina“, naglašava doktor Mitrović.
Zaštita od takozvanih inhalacionih alergena je praktično nemoguća, jedini savet je ne boraviti u prirodi u vreme suvih i vetrovitih dana. Takođe od solarnih alergija, od kojih sve veći broj ljudi oboljeva, preporuka je lekara, ne izlagati se suncu od 10 do 17 sati.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Recite, doktore, zasto se samo u Leskovcu ne rade alergo testovi maloj deci. Kako bese „niste dete pripremili da cu da ga bodem a ako dete place to je onda nasilje nad detetom“? Dete koje ima 3 god, inace. Kako to da se u ostalim gradovima rade testovi bez problema a samo je u Leskovcu nasilje nad decom? Meni se cini, doktore, da je ipak to nasilje prema roditeljima jer test onda moraju debelo da plate ili da vode dete za Nis.
Toliko o strucnosti
Alergološka testiranje se ne rade deci do tri godine zbog mogućeg razvoja imune tolerancije , koja se kod neke dece atopijske konstitucije razvijajau kasnije . Za alergološko testiranje koje mi radimo a to je invivo testiranje potrebna je adekvatna saradnja deteta , pa neka deca prihvataju to a neka ne.
Vaše zlurade opaske nisu na mestu .
pa bice i vise alergija kad su svi kuce presvukli stiroporom i lepkovima…ako jedan nesto uradi onda svi ko ovce za njim i niko se ne pita koliko je to zdravo ili ne…osim toga svi se ismejavaju kad kazete da jaja,mleko i belo brasno treba izbegavati isto tako i meso pa onda normalan ispadne lud…mislite malo glavom pre nego sto nesto radite pa ce vam biti bolje