Život u vranjskom parku se odvija uobičajeno otkada su iz njega otišli njegovi branioci. Golubovi opet sleću na pešačke staze da pokupe zalutale mrvice hleba. Šetači, kojih ovde ima uvek, posmatraju ih sa uživanjem dok udišu svež vazduh koje proizvode ogormne krošnje stoletnih stabala. Niko od njih ne propušta priliku da detaljno pogleda i izanalizira postavljenu tablu sa nacrtom projketa rekonstrukcije parka koju namerava da sprovede lokalna samouprava, a protiv koje su ustali mnogi žitelji ovog grada.
Ne sme da dođe do greške
I dvojica prijatelja Slobodan Trajković i Miroslav Spasić su detaljno pogledali ovaj nacrt . Slobodan se posle preleženog infarkta dugo oporavljao u parku sprovodeći fizičke aktivnosti koje su mu preporučili lekari. Otuda on zna svaki njegov pedalj i zato se veoma zabrinuo za sudbinu stoletnih stabala kada je pogledao nacrt prikazanog projekta.
„Na njemu se ne vidi ni jedno stablo. To običnim građanima govori da ga neće biti tu posle izvođenja radova.To nikako ne bi smelo da se desi jer su krošnje ovog drveća pluća Vranja. Ne bi smeli da ponovimo grešku kao što je to učinjeno sa drvoredom kestenova koji je posečen na ulazu u Vranjsku banju. Njih su 1900. godine zasadili niški robijaši. Kroz taj drvored su prošli i Koštanini svatovi, koju je pisac Bora Stanković opisao u svojoj knjizi, a koju su njeni roditelji na silu udali. Da je kojim slučajem ovaj drvored preživeo seču on bi sada bio atrakcija za turiste koji dolaze u banju. Mislim da se Vranjanci ne bi digli na protest da je organizovana javna rasprava na ovu temu u kojoj bi učestvovali i oni“, kaže Slobodan.
Klupe po meri zadnjice
Njegov prijatelj Miroslav ističe da je od sestrića koji je bio na prezentaciji ovog projekta, održanoj posle protesta građana, čuo da projektom nije predviđena seča drveća.
„Samo takav projekat će građani podržati. Činjenica je da je parku potrebna obnova. Asfalt je oronuo. Trava se ne zaliva. Nedostaje i mnogo dasaka na klupama. Na nekima su ostale samo po dve tako da pojedini šetači u šali kažu da vranjski park im klupe po meri zadnjice.“, kaže Miroslav.
I Dušica Dimitrijević smatra da park mora da se uredi ali bez seče zdravog drveća. Ovo pogotovo deo namenjen deci gde je neophodno da se doda još mnogo sadržaja prilagođenih njihovom uzrastu. Ono što trenutno ima za njih neko je stigao da polomi, baš kao i korpe za otpatke koje su otkinute sa metalnih držača.
U priči oko rekonstrukcije ima nelogičnosti
“Dobila sam mnoge uvrede od građana koji su dovedeni na prezentciju, čak i od narodnog poslanika Slaviše Bulatovića. Slično su prošli i mnogi građani koji su došli na prezentaciju projekta”
U odbranu stabala ustala je i stavila se na čelo protesta građana koji su digli glas protiv ovakve rekonstrukcije i Dejana Deksi Stošić, aktivistkinja Odbora za ljudska prava i građanski aktivizam iz Vranja. Ona i sada čvrsto stoji pri stavu da je gradska vlast po zakonu morala, pre tendera za rekonstrukciju, da organizuje javnu raspravu. Umesto toga ponudila je projekat rekonstrukcije u kome u centralnom delu parka iz fontane gola Koštana gleda u spomenik Bore Stankovića, što ukazuje da se ovakav projekat ne može realizovati na tako malom prostoru, a da se ne poseče najveći broj stabala.
„Na prezentaciji koja je usledila nekoliko puta su rekli da neće poseći ni jedno drvo. Rekli su da će ukloniti i statuu gole žene, dok će biste ostati na istom mestu. Radovi već kasne. Meni još uvek nije jasno da li je to zbog protesta kao što su neki mediji objavili ili je to zbog odluke građevinske firme kao što je rečeno na prezentaciji. Moram da kažemi i to da sam tamo dobila mnoge uvrede od građana koji su dovedeni na prezentciju, čak i od narodnog poslanika Slaviše Bulatovića. Slično su prošli i mnogi građani koji su došli na prezentaciju projekta “, kaže Dejana koja je odlučna u nameri da nastavi borbu za očuvanje stoletnih stabala u Gradskom parku ukoliko gradska vlast ne održi dato obećanje, što ona i očekuje.
Po njenim rečima u celoj ovoj priči oko rekonstrukcije parka postoji niz nelogičnosti, a jedna od njih je da je firma koja je zadužena za izvođenje radova u stvari firma za transport i da je njen vlasnik u dobrim odnosima sa narodnim poslanikom Bulatovićem.
„Koliko je bitan svima ovaj park potvrđuje i to da sam jednu važnu informaciju dobila direktno od ljudi iz vladajuće koalicije, uz molbu da dižem ljude kako bi ga spasili“, ističe Dejana.
Seča stabala neće biti
Da seče stabala neće biti potvrdila nam je i Jelena Marković, glavni gradski urbanista.
Ona je kaže, to više puta ponovila građanima na nedavno održanoj prezentaciji u Skupštini grada.
“Park je po definiciji uređeno zelenilo sa osnovnim elementom, a to je drveće i drugačije ne može biti. Ovim projektom želimo da park učinimo lepšim novim sadržajima, kako za građane tako i za one koji dođu u Vranje. Planirano je da na 20.000 kvadrata parka bude instalirana vodovodna i kanalizaciona mreža, kao i podzemne instalacije za navodnjavanje zelenih površina. Biće uređen i prostor oko spomenika Bore Stankovića, dečje igralište, muzički paviljon, fontana i prostor za sedenje oko česme. Odgovarala sam i na pitanja svih građana okupljenih u sali koji su hteli da znaju sve detalje pedviđene rekonstrukcijom. Kada sam govorila o stazi koju su građani sami utabali kroz travnjak neko iz sale mi je doviknuo da je to narodna staza. Odgovorila sam da smo shvatili poruku građana i da će na tom mestu biti postavljena nova”, ističe Jelena.
Prema njenim rečima u drugoj fazi rekonstrukcije predviđena je izgradnja ogradnog zida i postavljanje video nadzora, a u planu je da park noću bude zaključan.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!