Porast malignih oboljenja u Srbiji je evidentan, tako je 1990. godine u Srbiji otkriveno, prema podacima instituta Batut, oko 10.000 novih slučajeva, obolelih od raka. Već 2000. godine, taj broj je udvostručen i bio je oko 20.000. Poslednjih godina od ove opake bolesti, čije je izlečenje moguće samo ako se otkrije u najranijom fazi, radi se o cifri od preko 40.000 obolelih na godišnjem nivou.
“Poslednjih decenija je produžen čovekov vek, te je tako i ekspozicija delovanja štetnih faktora produžena. Sa godinama su sve učestalija ova obolenja”, rekao je za Jugmediu primarijus doktor Goran Živković, šef Odeljenja onkologije u Opštoj bolnici u Leskovcu.
Pojavom savremene dijagnostike, kaže, ona se postavi za dan, dva, pa zato i dolazi do povećanja broja obolelih.
“Verovatno su ljudi od toga umirali i pre ko zna koliko godina. Realno, zaista postoji porast ovih oboljenja, sa sve većim faktorima rizika za koje mi znamo, a verovatno i onih koje i ne znamo”, tvrdi doktor Živković.
Najčešći oblici karcinoma kod žena, odnosno muškaraca
“I kod nas i u svetu, brojke su slične ili iste sa veoma malim odstupanjima, na prvom mestu je rak dojke sa nekih 25 posto od svih malignoma kod žena. Na drugom mestu je rak debelog creva, na trećem pluća, a tek na četvrtom grlića materice, koji je ranije bio na drugom mestu.
U muškoj populaciji na prvom mestu je rak pluća, na drugom debelog creva, a na trećem prostate.To su najčešći tumori.
Svojstveno je da tumori nastaju u poznom životnom dobu
“Starenjem se i povećava učestalost raka, sem za pojedine vrste koje su karakteristične za dečiji uzrast ili za mlađe ljude. Poslednjih godina starosna granica se poprilično pomerila ka mlađem životnom dobu“, kaže naš sagovornik.
Ranije su pacijenti, dodaje, bili uglavnom stariji ljudi, sada nažalost recimo od karcinoma debelog creva vrlo često dolaze u trećoj i četvrtoj deceniji, a to je slučaj i sa rakom dojke.
Simptomi koji su znak za uzbunu
“Činjenica je da tumori jako sporo rastu, pa je simptomatologija dugo vremena nezapažena, tako da je potrebno nekoliko godina da tumor naraste do nekoliko santimetara“, objašnjava doktor.
Na primeru karcinoma dojke tumor od veličine jednog milimetra do jednog santimetra, potrebno mu je više godina da naraste do te veličine, u proseku nekih 5 do 6 godina. Upravo taj spori rast, čini ih jako podmuklim jer ne pokazuju znake bolesti.
„Kada pacijent primeti određene manifestacije, uglavnom je on već u poodmakloj fazi i to je najveći problemć. Oko polovine pacijenata dolazi u poodmaklom stadijumu bolesti ili čak oko 10 posto sa metastazama.U zavisnosti od samog tumora od njegove lokalizacije, gde je smešten u kom organu znaci bolesti ili simptomi su različiti”, ističe naš sagovornik.
Tvrdi se da je najlakše otkriti tumor dojke
“Kod tumora dojke, koji je i dostupan i za pregled znaci su tvrdina, koja je najčešće bezbolna, zatim uvlačenje ili pak naboranost kože, otok ili se radi o krvavom iscedku iz bradavice. U nekim slučajevima postoji i uvećanost limnih čvorova ispod pazuha i to su sve zapažanja zbog kojih se javljaju lekaru”, objašnjava doktor Živković.
Kako otkriti karcinom debelog creva?
Kod debelog creva, koje je jako podmuklo, jer je rastegljivo i širokog volumena, dugačko i simptomatologija je različita u zavisnosti u kom delu je tumor, pa tako ako je u početnom, simptomi ostaju dugo nezapaženi.
„Na desnoj strani tela mogu da se jave tupi bolovi, anemija, ali se ne tako retko pacijenti se prvo jave na hirurgiji zbog prepeleta creva , a uzrok je ustvari veliki tumor. Ako je on na krajnjem delu debelog creva, na samom izlazu, simptomi su promena stolice, njenog oblika da je jako tanka, a nekada je prisutno i krvarenje. Čak i česti prolivi koji se smenjuju sa zatvorom su znaci”, ističe Živković.
A karcinom pluća?
“Kod karcinoma pluća to je kašalj koji traje danima, često sa sukrvicom. Kod karcinoma grlića materice postkoitalna krvarenja ili bol u toku koitusa ili sponatna krvarenja iz vagine jesu znaci. Lako je zapaziti tumor na koži, ako je u pitanju mladež koji raste brže ili menja boju”.
Svaki organ u čoveku, kaže naš sagovornik, može da oboli od karcinoma, čak i hematološki i limfni sitemi takođe mogu da obole, kada su u pitanju leukemije , odnosno limfomi, a maligni melanom je jedan od najagresivnijih tumora.
Faktori rizika
“To mogu biti fizički, kao što je jonizujuće zračenje i ono nejonizujuće, koje dolazi od mnogih kućnih aparata, wifi uređaja i mobilne telefonije“, poručuje Živković.
Hemijski faktori koji prisutni su u hrani, kao što su razni aditivi, pesticidi i herbicidi. Neki lekovi, njihova dugogodišnja upotreba može izazvati rak.
Biološki uzroci
“Biološki uzroci jesu bakterije, na primer heliko bakter pilori se povezuje sa karcinomom želuca, zatim virusi kao što je papiloma virus koji izaziva rak grlića materice.
Preventiva je najbolja i najjeftinija?
“Ona može biti primarna i najvažnija je i podrazumeva prepoznavanje i uklanjanje fakotra rizika. Sekundarna prevencija je uvođenje skrining pregleda, postavljanje dijagnoze i lečenje. Tercijalna je kada se borimo da pacijenti što duže žive, da ih socijalizujemo, vratimo u društvo, da oni postanu korisni članovi društva”, ocenjuje doktor Živković i intervju za juGmediu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!