Sa području Nišavskog okruga na evidenciju niške filijale Nacionalne službe za zapošljavanje tokom marta prijavile su se 1.352 osobe, što je znatno manje nego u januaru (2.444) i u februaru (2.078). Prema podacima niške filijale NSZ, od ukupnog broja prijavljenih, njih 973 je sa područja tog grada, a 726 građana Niša se na evidenciju prijavilo posle gubitka posla.
Zvanična statistika takođe pokazuje da je tokom marta niška filijala NSZ primila ukupno 325 zahteva Nišlija za novčanu naknadu, što je manje nego u januaru (425) i u februaru (346).
Na području Nišavskog okruga bez posla je trenutno oko 36.000 ljudi, a u samom Nišu oko 24.000.
Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović nedavno je izjavio da se na evidenciju nezaposlenih tokom marta prijavilo oko 4.300 osoba sa područja čitave zemlje, od čega se oko 2.300 prijavilo za pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti.
Prema njegovim rečima, prošle godine je NSZ mesečno imala prijave oko 6.000 osoba, a u januaru, februaru i martu taj broj je bio oko 5.000.
Martivnović je u izjavi za Radio televiziju Srbije rekao da se broj otpuštenih i onih koji su izgubili posao meri prijavom na evidenciju za prijem novčane naknade.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
U rudniku „Soko“ najmanje sedmorica rudara iz Aleksinca, Sokobanje i Knjaževca zaraženi su koronavirusom. Kako Dojče vele piše, tamo su prekasno uvedene mere.
U rudnicima širom Srbije nema ni osnovnih higijenskih uslova. Rudnik mrkog uglja “Soko” između Sokobanje i Knjaževca prestao je da radi zbog potvrđenih slučajeva koronavirusa među rudarima, piše DW.
“Rudnik ‘Soko’ trenutno radi samo na održavanju jamskih objekata, ne radi na proizvodnji”, kaže Saša Ognjanović, zamenik šefa kriznog štaba JP “Resavica”, koje upravlja rudnikom. “Radnici su poslati u kućnu izolaciju. Prvi je bio zaražen radnik iz opštine Knjaževac, a posle toga se pojavilo još slučajeva. Ukupno sedam rudara je zaraženo”, dodaje Ognjanović za DW.
Prvi slučaj u rudniku “Soko” potvrđen je prošle nedelje (9. april) nakon čega je po prvi put smanjen obim rada. Radnici sa teritorije opštine Knjaževac, koji su radili u istoj smeni sa zaraženim, poslati su na prinudni godišnji odmor ili primorani da iskoriste slobodne dane, navodi se u zaključku kriznog štaba “Resavice”, prenosi DW.
Rudnik je zatvoren tek četiri dana nakon prvog potvrđenog slučaja.