Drastično je samnjen broj prijava slučajeva nasilja u porodici u period marta i aprila ove godine, dok je trajalo vanredno stanje, kažu za juGmediu u Centru za socijalni rad Leskovac. Ali i pored toga, za prvih šest meseci ove godine desila su se čak 416 slučajeva porodičnog nasilja i naloženo je čak 810 mera hitnog udaljenja ili zabrane prilaska i kontaktiranja učiniocu sa žrtvama.
Kako pokazuju statistički podaci, čak desetoro dece je bilo žrtva nasilja, 54 mladih, 280 odraslih i 72 stare osobe na području koje pokriva Centar za socijalni rad Leskovac.
Od 9.marta do 5. aprila ove godine, za podršku i pomoć na SOS telefonu Udruženja za mir Leskovac obratilo se 36 žena iz Leskovca i Jablaničkog okruga.
“U tri slučaja, zbog specifičnih potreba korisnica, usluge su pružene u ličnom kontaktu. Najveći broj poziva smo imale u trećoj nedelji vanrednog stanja”, navode u ovom udruženju.
To što je broj prijava nasilja smanjen u toku vanrednog stanja objašnjavaju na sledeći način:
“Brojke beleže samo slučajeve u kojima su žene bile u mogućnosti da potraže pomoć. Mnoge od njih ne mogu da pozovu jer se boje da će ih nasilni partner čuti, ili da će biti sprečena u pokušaju da napusti kuću”.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Poštovani,infirmacijuciju koju ste dobili u centru za socijalni rad u Leskovcu o smanjenju nasilja u porodici za vreme trajanja vanrednog časa je apsolutno netačna.Za tačne informacije možete se obratiti područnoj polucijskoj upravi jer ona ima odsek koji se bavi ovom problematikomi čiji polucijski službenici izriču zaštitne mere.I tome kolika je uliga centra ta socijalni rad na suzbijanju nasilja u porodici,razgovarajte sa osobama koje su pretrpele nasilje i sve će vam biti jasno.