Pauerlifting uzrokuje sindrom sportskog srca kod žena

Naučni tim iz Srbije dokazao je kroz svoj međunarodno priznat rad da jedan od najzahtevnijih oblika vežbanja kod žena, pauerlifting, koji je kao oblik vežbanja stekao je ogromnu popularnost među ženama u poslednje dve decenije, uzrokuje preoblikovanje srca bez oštećenja srčane funkcije, saopštio je Naučni tim iz Srbije, odnosno, Niša,  koji je izveo jedinstvene dokaze u svetu o radu srca žena pod opterećenjemio je danas . 

Pauerlifting (powerlifting), kao disciplina, iz SAD-a i Velike Britanije proširio se velikom brznom širom sveta i dostigao značajnu popularnost. Međutim, u javnosti još uvek vlada stereotip o pauerliftingu kao isključivo muškom sportu i to zbog velikih opterećenja tokom treninga i nesporno nežnije konstitucije žena. Sa druge strane, trening sa opterećenjem (sa slobodnim tegovima ili korišćenjem odgovarajućih sprava i mašina) kao oblik vežbanja stekao je ogromnu popularnost među ženama u poslednje dve decenije.

Koristi treninga sa opterećenjem na mišićno-skeletni sistem kod žena su dobro poznate. Međutim, uticaj ovakve vrste treninga na građu i funkciju srca do sada nije bio istražen sveobuhvatno, što stvara nedoumice, kako kod profesionalnih sportiskinja, tako i kod žena koje tek otpočinju sa vežbanjem. Upravo je ova tema zainteresovala naučni tim iz naše zemlje, koji je predvodila je dr sci. Emilija Stojanović, mlada naučnica dobitnica nacionalne stipendije „Za žene u nauci“ za 2019. godinu. Rezultati istraživanja sporovedenog na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja i na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Nišu, objavljeni  su u najnovijem broju prestižnog američkog časopisa za ehokardiografiju (Echocardiography – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/echo.14842).

“Rezultati istraživanja pokazali su da trening sa opterećenjem usmeren na fizički izgled i zdravstveni status, ali i powerlifting kao najintenzivniji oblik vežbanja, dovode do određenih strukturalnih promena srca koje predstavljaju normalnu fiziološku adaptaciju (sindrom sportskog srca). Zaključak našeg rada je da različite vrste treninga sa opterećenjem, uključujući i pauerlifting, kod mladih žena ne dovode do oštećenja srčane funkcije. Pored toga, izneli smo i neke specifične preporuke kardiolozima pri ehokardiografski pregledima”, izjavila je dr sci. Emilija Stojanović, povodom najnovijeg istraživanja.

Istraživački tim međunarodno priznatih naučnika (prof. dr Dragan Radovanović, doc. dr  Viktor Stoičkov,  prof. dr Aleksandar Ignjatović,  prof. dr Aaron T. Scanlan,  prof. dr Vladimir Jakovljević) predvodila je dr sci. Emilija Stojanović (28), dobitnica nacionalne stipendije „Za žene u nauci“ za 2019. godinu koja se dodeljuje u partnerstvu kompanije L’Oréal Balkan, UNESCO Nacionalne komisije i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

“Pre otkrića naših naučnika postojalo je samo jedno istraživanje u ovoj oblasti, kod žena. Međutim, istraživanje je rađeno na vrlo malom uzorku ispitanika. Osim toga, rezultati postojeće studije nisu bili konzistentni sa nalazima u muškoj populaciji, što je ukazalo na potrebu za daljim istraživanjima, koje je kod nas i sprovedeno. Rezultati istraživanja naučnog tima iz Niša biće prezentovani i na predstojećoj međunarodnoj konferenciji o treningu snage u Hong Kongu 2022. godine (12th International Strength Training Conferece) pred stručnom, svetskom javnosti”, dodaje se u saopštenju.

 

Foto: Wannabe Media

 

Ovaj medijski sadržaj  deo je projekta „Banka znaja“ koji je podržan iz budžeta grada Niša. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare