U Leskovcu ne postoji kontejneri za odlaganje, ni kompanije koje se bave preradom i reciklažom stakla, pa su studenti Tehnološkog fakulteta, odlučili da podignu svest građana o ovom problemu i da zajedno učestvuju u stvaranju zelenije i zdravije okoline.
Za sada su postavljena dva kontejnera – jedan u zgradi fakulteta u Bulevaru oslobođenja, a drugi u zgradi fakulteta u Durmitorskoj ulici.
“Pozivamo građane da staklene flaše i tegle ne bacaju u kontejnere za komunalni otpad, već da ih donesu u zgrade našeg fakulteta i odlože na odgovoran način. Nadamo se da će akcija uzeti maha i da ćemo uskoro postaviti još kontejnera i na drugim lokacijama. Novac koji prikupimo otkupom, iskoristićemo da kupimo sadnice drveća, aparate za merenje zagađenja vazduha i slično i da na još jedan ekološki način doprinesemo okruženju. Planiramo da, preko društvenih mreža, budemo u kontaktu sa građanima i da čujemo njihove ideje i želje za iskorišćenje tog novca”, kaže za juGmediu Miona Stanković, studentkinja IV godine Tehnološkog fakulteta u Leskovcu.
Cilj ove nase akcije “Obnovljivost smisla” je da se građanima Leskovca pruže konkretne informacije o vrsti stakla koje se može reciklirati i gde se staklo može odgovorno odlagati.
“Staklo se u prirodi ne razgrađuje. Pogrešno je smatrati ga otpadom jer se može potpuno reciklirati, i to bezbroj puta. Za reciklažu iskorišćenog stakla koristi se 40% manje energije nego što je potrebno za proizvodnju novog”, dodaje student III godine Dragan Ignjatović.
Kompanija „Srpska fabrika za reciklažu“ će se pobrinuti za reciklažu, a na građanima je samo da staklenu ambalažu ubacuju u ove kontejnere.
“Učestalost sakupljanja stakla u našoj državi je mala, jer nije materijalno isplativa. Najčešće se reciklira ambalažno staklo (flaše i tegle), jer nisu sve vrste stakla pogodne za reciklažu. Na primer, sijalice, ogledala i stakleni prozori ne mogu da se recikliraju. Takođe, ako na staklu uočite logo „G“ ili „GL“, to znači da je staklo već ali i da može biti ponovo reciklirano Ranije je u Leskovcu Kompanija PWW postavljala kontejnere u centru grada za odlaganje stakla i papira, ali ta akcija nije zaživela. Nadam se da ljudi sada imaju malo razvijeniju svest o tome koliko je recikliranje važno, te da će ova akcija i uspeti”, naglašava direktor Srpske fabrike za reciklažu Radosav Stojiljković..
Studenti Tehnološkog fakulteta pozivamju i studente drugih fakulteta, učenike škola, kao i privatne firme i lokalnu vlast, da slede njihov primer i rade na očuvanju životne sredine.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!