Za prvih 8 meseci ove godine u Šumskom gazdinstvu „Toplica” koje se na teritoriji Prokuplja, Blaca, Kuršumlije i Merošine prostire na površini od oko 68.514 hektara, bespravno je posečeno 914,88 kubnih metara šume. Prema zvaničnim podacima, u državnim šumama na teritoriji Topličkog okruga prošle godine je bespravno posečeno 1.447 kubnih metara drveta.
Kako piše Politika, radi se o bespravno posečenoj šumi u vlasništvu JP „Srbijašume”, odnosno Šumskog gazdinstva „Toplica” u Kuršumliji, a procena je da se u privatnim šumama na godišnjem nivou poseče minimum pet puta više kubika nego u državnim šumama.
“Krađa šuma u Srbiji se pre svega dešava u privatnim šumama koje nemaju čuvare, video-nadzor i koje se ne obilaze redovno. To su najčešće šume u ruralnim područjima, udaljene od naselja i u kojima nema stanovnika. Vlasnici privatnih šuma su inače dužni da svoje šume sami obezbede i čuvaju, to nije u našoj nadležnosti”, kažu u JP „Srbijašume”.
U ovom preduzeću naglašavaju da imaju organizovanu čuvarsku službu koju čini 624 čuvara šuma raspoređenih u 67 šumskih uprava koji su svakodnevno u šumama na terenu, pa je nelegalna seča u državnim šumama svedena na najmanju moguću meru.
“Po pitanju nelegalniih seča mi raspolažemo preciznim podacima samo za nelegalne seče u državnim šumama. Za prvih 7 meseci ove godine bespravno je posečeno 3.917 kubika drveta, a na godišnjem nivou je to obično u proseku oko 8.000 kubika. Novčane kazne na bespravnu seču šume kreću se od 300.000 do tri miliona za pravno lice, 100.000 do 500.000 za preduzetnika i do 100 hiljada za fizička lica”, ističu u JP „Srbijašume”.
Najveća šteta šumama u Toplici se pravi duž administrativne linije sa Kosovom i Metohijom, na potezu između opština Kuršumlija i Podujevo. Na tom delu u dužini od preko 100 kilometara teren je nepristupačan, pa je šumske krađe vrlo teško otkriti i kontrolisati.
Šumari na tom terenu kažu da su šumokradice koje dolaze uglavnom sa druge strane administrativne linije iz opštine Podujevo dobro opremljeni kako prevoznim sredstvima tako i motornim testerama i drugom opremom, pa se krađe izvode brzo i teško ih je uhvatiti na delu.
Osim ovog dela kuršumlijske opštine, na udaru šumokradica su i šume na teritoriji Prokuplja, kao i u opštinama Blace i Merošina.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
O kojo bre njihovoj borbi pričate. Pa najveće kradje i bespravne seče šume, odvijaju se uz svesrdnu podršku upravo tih lica za koja kazete da sa kao bore protiv toga. Pa kada bi oni radili svoj posao, bespravne seče šume NIKADA NE BI NI BILO.
Pa šumari su ti koji najviše štete šumama.Rade u ,,kavel,,sa šumokradicama.Neretko i sami u Bojničkom kraju ,,potpale,,ogromne borove šume,a onda po završenim procedurama prodaju istu šumu za nikakav novac,od koga pola ide njima u džepove.
Šumari se bore protiv bespravne seče,odavno nisam čuo veću budalaštinu.Šumari su gospodo ako niste znali najveći pustošari Srpskih šuma a ujedno i najbogatija branša u Srbiji,usudio bih se reći bogatiji i od kardio hirurga i vrhunskih lekara.Smisao njihovog rada je upravo bespravna seča šuma, bez toga tamo se ne bi zadržali ni dana.Samo notorna budala može misliti da se oni bore protiv bespravne seče.Naravno najveći krivac za takvo stanje je Država i njini organi koji najčešće rade u korist šumokradica,to svakodnevno pošteni gradjani osećaju na svojoj koži.
Trebalo bi da malo pojure i na vlasotinackoj opstini reon lopusnja-zelenicije, da se pojaca kontrola, unistise sve zivo.
Sada je direktor SG Toplica pravi stručnjak i čovek!