Udruženje za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju “Živimo zajedno” iz Beograda doniralo je danas reciklažni materijal, između ostalog kante i kutije za PET ambalažu, papir i limenke, kaveze za ambalažu, prese za PET ambalažu, Udruženju za pomoć MNRO i Dnevnom boravku Duga u Leskovcu, koji se brinu o osobama sa smetnjama u razvoju.
Ova donacija omogućiće korisnicima leskovačkog Udruženja sa lakšim smetnjama u ravoju da budu radno angažovani i da preko javnih radova, Nacionalne službe za zapošljavanje, mera aktivne politike zapošljavanja dobiju posao, da im ide staž i ostvare pravo na penziju, što je vrlo važno za njih.
Predsednik Udruženja „Živimo zajedno“ Dejan Kozić, roditelj autistične devojčice, kaže da su ovo Udruženje osnovali pre 23 godine i s obzirom da su ta deca sada porasla, pitali su se šta i kako da rade, pa su došli na ideju da bi to mogla biti i reciklaža.
Donacija je deo realizacije projekta ovog Udruženja iz Beograda „Zajedno u reciklaži“ koji je podržan od Ministartva za zaštitu životne sredine
„Dobili smo dozvolu od Ministarstva za zaštitu životne sredine koja nam dozvoljava da legalno radimo kao sakupljači tih stvari, sad radimo uglavnom papir, limenke PET ambalažu, staklo i tako dalje, to su neke osnovne stvari. Već dve godine prolazimo sa ovim projektom i tu našu aktivnost širimo na druge gradove iz različitih udruženja“, istakao je Kozić.
Prošle godine su obišli pet gradova, a ove godine posetili su Aleksinac, Kruševac, Niš, Pirot i na kraju Leskovac.
„U svim tim gradovima korisnici su angažovani već, a to znači da su oni postali pokretni u gradu, da oni odlaze u različite ustanove, firme gde postavljamo ove kutije koje smo doneli. To je posao koji oni mogu da rade, što je vrlo važno, za razliku od nekih drugih poslova, s druge strane što ovim podižemo svest stanovništva o važnosti reciklaže“, dodao je Dejan Kozić.
Dodaje da ih kroz javne radove zapošljavaju, da im ide staž, plata i da mogu dođu i do penzije, a oni su tu da svim tim Udruženjima koja su posetili pruže početnu donacija da krenu i da ih motivišu.
Sekretar Udruženja MNRO Aleksandra Jovanović kazala je da će na ovaj način uspeti da animiraju i senzibilišu, ne samo lokalnu zajednicu i samoupravu, već sve one ljude koji se bave prozivodnjom, preduzeća i privredne subjekte.
„Možemo da ih na neki način motivišemo da se bave reciklažom, odvajanjem tih sekundarndih sirovina koje bi onda naši članovi koji su radno sposobni sa lakšim smetnjama mogli da sakupljaju, da sve to prerađuju i da imaju neki prihod od toga. To nije neki veliki prihod, ali opet je nešto“, istakla je Jovanovićeva.
Zahvaljujući opremi koju su dobili, Aleksandra kaže, pružena im je mogućnost da ostvare i dodatna sredstva, a da li će to biti na nivou Republike, lokalne zajednice, preko Fonda za zaštitiu životne sredine, možda čak i preko Nacionalne službe za zapošljavanje, videće.
„Evo, apropo ovih mera aktivne politike zapošljavanja, javnih radova pa čak možda nekih subvencija, u svakom slučaju videćemo i nadamo se da ćemo od nove godine krenuti intezivnije sa sprovođenjem ovog projekta“, naglasila je ona.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!