Radi zaštite životne sredine i očuvanja zdravlja ljudi, danas je u Gradskoj kući u prisustvu gradonačelnice Dragane Sotirovski potpisan ugovor o preuzimanju kotlarnice između Univerzitetskog Kliničkog centra Niš i Gradske toplane, a preuzimanjem ove biće ugašeno šest kotlarnica koje su bile veliki zagađivači, dok će se kao glavni energent koristiti prirodni gas.
Direktor Gradske Toplane kazao je da se 94 odsto toplotne energije isporučuje kao prirodni gas, a da će nakon preuzimanja novih kotlarnica ovaj procenat energije na mazut i ugalj pasti ispod 4 odsto.
„Za sve ostale toplotne izvore imamo strategiju i planove kada i kako ćemo ih konvertovati na ekološki prihvatljivija goriva. Primarna alternativa nam je prirodni gas tamo gde je dostupan, a sekundarna alternativa je biomasa. U roku od par godina, Gradska toplana neće više proizvoditi toplotnu energiju sagorevajući ekološki nedovoljno prihvatljiva tečna fosilna goriva“, istakao je direktor Gradske toplane Predrag Milačić.
Toplana Univerzitetskog Kliničkog centra dizajnirana je tako da pokriva još neposrednih objekata – Medicinsku školu u Nišu, Medicinski fakultet, Kotlarnicu ATD, zgradu Hitne pomoći i Studentski dom – paviljon 3.
Milačić je dodao da je u januaru ove godine potpisan i ugovor o preuzimanju Osnovne škole Mika Antić, te da očekuje konverziju na prirodni gas nakon završetka grejne sezone.
Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski izrazila je zadovoljstvo i istakla da Niš ima ozbiljnu ideju na koji način da poboljša stanje vazduha u gradu.
„Najpre ćemo ovim postupkom smanjiti zagađenje vazduha po kome, nažalost, još uvek prednjačimo u Srbiji. Drugo, uvećaćemo vrednost naše gradske imovine za oko tri miliona i 700 hiljada evra. Republika Srbija sada vraća imovinu gradu, a to nama jako znači. Grad ima ozbiljnu ideju šta će i na koji način poboljšati kvalitet vazduha u Nišu. Razgovarali smo sa gotovo svim republičkim institucijama, a našim gradskim naložili da u najkraće vreme pređu sa čvrstih energenata na gas. Za to smo izdvojili oko 20 miliona dinara. Pre svega mislim na zgradu kod Ureda, na Pravni fakultet i zgradu Univerziteta. To su tri važne tačke u gradu, uz postojećih šest, koje se nalaze u blizini UKC. Nastavićemo da radimo na zaštiti životne sredine. U toku je poziv ka građanima da daju lokacije i ideje gde bismo mogli da zasadimo više od 90 stabala drveća. Zajedno ćemo sa JKP Medijana i ostalom strukom da li su predložene lokacije u redu, kako bismo oplemenili grad Niš i pomogli da se vazduh koliko-toliko pročisti“, kazala je Sotirovski.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!