NIŠ – Uprkos tome što je Medijskom strategijom usvojenom pre nešto više od godinu dana predviđeno postojanje regionalnih javnih servisa, njih u Srbiji verovatno neće biti, ocenjeno je na skupu pod nazivom „Medijska reforma u Srbiji“ održanom u Regionalnoj privrednoj komori.
Pomoćnik ministra kulture i informisanja Dragan Kolarević istakao je da će sudbinu regionalnih javnih servisa odrediti Zakon o javnom informisanju koji će se naći u javnoj raspravi u drugoj polovini narednog meseca.
„Na Zakonu se još radi, ali su visoki zvaničnici naše države i Evropske unije najavili da će se naša država povući iz medija u roku od dve godine. Cilj je da svi mediji na tržištu budu u ravnopravnom položaju“, rekao je Kolarević.
On je istakao da primena Zakona o javnom informisanju sigurno neće proći bez lomova, i dodao da se intenzivno radi na definisanju načina na koji će funkcionisati lokalno informisanje.
„Finansiranje iz državne kase će verovatno biti preko tendera, na koje će moći da se jave svi mediji. Medijski javni servisi – RTS i RTV moraju da imaju drugačiji način finansiranja, a za njih nismo još našli odgovarajući model. Ovaj sadašnji sistem naplate TV preptlate ne funkcioniše i moraće da se pronađe novi“, rekao je Kolarević.
Prema Kolarevićevim rečima procenat naplate TV pretplate spao je na svega 35 odsto, a procenjuje se da će naredne godine iznositi svega 25 odsto. Kolarević je podsetio da je jedan od uslova za dobijanje kandidature za članstvo u Evropskoj uniji usvajanje Strategije javnih glasila do 2016. godine i usvajanje Zakona o javnom informisanju, o radiodifuziji, o svojinskoj trasformaciji Tanjuga, i javnim servisima.
Predstavnici televizijskih kuća iz Niša, Pirota i Vranja ocenili su da bi bez regionalnih javnih servisa građani Srbije južno od Beograda bili uskraćeni za objaktivno i pravovremeno informisanje.
Direktor Niške televizije Boban Rajković istakao je da je postojanje većeg broja medija uslov za razvoj demokratskog društva.
„U Nišu međutim, sada postoje samo dve televizije pošto su ugašene TV Zona i TV5. Njihovo gašenje dokaz je da televizije u našoj zemlji ne mogu da se izdržavaju samo od svoje zarade. To je nemoguće ni Nišu koji ima 300.000 stanovnika, a kamoli u manjim gradovima“, rekao je Rajković
Predstavnici Niške televizije podsetili su da je Radio-televizija Vojvodina medijski javni servis koji ima 1.700 zaposlenih i pokriva područje od oko dva miliona stanovnika, dok NTV, TV Kragujevac i TV Vranje, koje pretenduju da budu regionalni javni serevisi imaju samo 230 zaposlenih, a pokrivaju područje od oko tri miliona ljudi.
Direktor RTV Vranje Zoran Veličković izjavio je da Evropska unija nikada nije rekla da u našoj zemlji ne treba da postoje regionalni javni servisi.
„Iza namere da se donesu zakoni koji ne dozvoljavaju formiranje regionalnih javnih servisa stoje ljudi iz UNS-a i NUNS-a, odnosno iz takozvane medijske koalicije. Mediji iz unutrašnjosti zemlje uskraćeni su za mogućnost da iznesu svoje argumente o neophodnosti postojanja regionalnih javnih servisa“, istakao je Veličković.
Na skupu je takođe rečeno da sve evropske zemlje imaju regionalne javne servise, a u Srbiji bi trebalo da ih bude šest.
(Kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
A zar vi u Nisu i Vranju mislite da treba da izveštavate o Leskovcu a mi da vas mi plaćamo. Idite u prodaju kao naš leskovački regionalni servis, pa da vidite gde ste. Sve ostalo je i dalje ispumpavanje para iz Leskovca, a to što vi niste privatizovali svoje gradske TV ne znači i da ste pametniji od nas. Jednostavno nećemo da vam plaćamo pretplatu kao ni RTS-u i ne svojatajte nas više
A kako je to TV Zona ugasena kad je još gledamo
A kako je to TV Zona ugasena kad je još gledamo
DOKLE BRE VISE TA BEOGRADIZACIJA. OD NJE SU POBEGLE SVE BIVSE REPUBLIKE PA CEMO SAD I MI NA JUGU. STO SE MEDIJA TICE NUNS, UNS,MUNS, ANEM I MUNEM TREBA ZAKONOM ZABRANITI