U samo dva dana areheološki lokalitet iz šestog veka nove ere Caričin Grad (Justunijna Prima), iznad Lebana posetila je grupa Rusa i Poljaka, kao i jedan Englez i svi su bili oduševljeni onim što su videli, kaže za JuGmediu Dragan Spasić, čuvar ovog kulturno-istorijskog nasleđa kojim upravalja Narodni muzej iz Leskovca.
Najpre su došli Rusi, delegacija istoričara, nenajavljeno, a na proputovanju kroz Srbiju, odakle su nastavili put za Severnu Makedoniju i Grčku.
Juče su, kaže, došli turisti iz Poljske, porodično i sa džipovima, a danas je došao turista iz Engleske i to auto-stopom.
„Kada sam video onolike džipove baš sam se začudio. Istoričari iz Rusije su došli sa nekim predznanjem i oni su se najviše interesovali za crkve, a Poljaci su otišli sa neverovatnim impresijama jer su malo toga znali o Caričnim gradu“, objašnjava Spasić.
Prevodioca nije bilo, ali Spasić, koji je goste poslužio i rakijom, kaže da su se odlično razumeli.
„Nije neobično videti strance ovde, ali ih prošle godine bilo vrlo malo, pa ove velike delegacije dođu kao melem. Ja, u stvari, tek očekujem dolazak stranaca ovog leta i jeseni, više nego i pre korone jer su ljudi željni izlazaka i obilaska neobičnih destinacija poput Caričinog grada“, procene su ovog legendarnog čuvara najočuvanijih zidina rimskog grada u Srbiji.
I zaista, lokalitet Justinijane Prime prepun je turista ovog proleća, ponajviše vikendom. Prema Spasićevoj evidenciji do sada je registrovano oko 3500, a cele prošle godine oko 5000, uglavnom domaćih turista.
Foto: Dragan Spasić
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Leskovački muzej rukovodi Caričinom gradom, koliko sam shvatio, a koliko se sećam tu su još davno bile organizovane školske keskurzije, sve do devedesetih, pa se na to zaboravilo. No to sada nije važno.
Hoću da kažem da Leskovac i Lebane imaju veliki, a neiskorišćeni turistički potencijal. Bio sam tamo pre 15 dana i mnogo drugačijim očima video grad u rodnom kraju. Zadivljujuće je koliko su zidine očuvane i kako se sve vidi, vidi se ceo jedan rimski grad za razliku od drugih romskih gradova, gde na lokalitetima vidmo samo neke delove zidina, pa je to kasije dograđivano kako bi se vizuelno dočarao nekadašnji izgled.
To tamo na Caričinom gradu i nije potrebno.
Ali?
Zar je mohuće da tamo nema vodiča, a ja sam došao iz Subotice sa prijateljima i komšijama. Zar je moguće da nema ni jedne jedine suvernirice, zar je moguće da vodič bude čuvar ovih, kako novinar napisa, rimskih zidina?
To je veoma amaterski pristup.
Odatele smo otišli u Đavlji Varoš. Atmosfera za 200 posto drugačija. Od ničega – MNOGO.
Zašto smo , zašto ste , ostali nepromenjeni, isti, baš isti mentalitete zbpg čega sam otišao davno. I ne žalim.
A, kada stiže karavan?