Pirotski ćilim najbliži je među svim srpskim ćilimima ulasku na UNESКO –ovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa, poruka je sa Šeste tkačke kolonije, održane u Dojkincima na Staroj planini, koja je juče završena. Tradicionalna Tkačka kolonija i ove godine okupile je na starom mestu u Sportsko-rekreativnom centru u Dojkincima petnaestak polaznika, ali su žene tkale i u pirotskoj Tehničkoj školi.
Cilj je popularizacija tkanja, usavršavanja tradicionalne veštine izrade ćilima i tkanja šara čuvenog pirotskog ćilima čije je geografsko poreklo zaštićeno 2002. godine.
Manifestaciju su organizovali Grad Pirot u saradnji sa NALED-om i Etno mrežom Gradom Somborom i Zanatskom zadrugom za izradu ćilima i suvenira “Damsko srce” iz Pirota.
Jedini pripadnik muškog pola na ovoj tradicionalnoj Koloniji je predsednik Udruženja “Miris zavičaja” iz Bele Palanke Siniša Mitrović.
„Po struci sam dizajner. Ovde sam sa ciljem da naučim nešto novo i kasnije to primenim na tapiseriji ili odevnim predmetima“, kaže Mitrović.
Koloniju su posetili ambasadori Кanade i Belgije Džajls Norman i Кun Dam, ambasadorka Portugala Marija Virhinija Pina, Filomina Obrajen iz Međunarodnog kluba posetilaca Beograda i Кristina Cetl, u ime predsedništva Međunarodnog kluba žena, predsednica Etno mreže i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović i gradonačelnik Pirota Vladan Vasić.
Oni su pružili podršku koloniji i aktivnostima na ekonomskom osnaživanju žena u ruralnim krajevima.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!