Pre tačno 43 godina i tri dana, 25. jula 1978. godine rođena je prva beba uz pomoć vantelesne oplodnje, po imenu Lujza Braun, a kao povod za ovaj poduhvat beogradsko udruženje „Šansa za roditeljstvo“ i Centar za vantelesnu oplodnju ističu da je ova revolucionarna metoda priznata tek 2010. godine, kada je doktor Edvards dobio Nobelovu nagradu.
„Vantelesnom oplodnjom na svet je došlo preko osam miliona beba, a ova metoda dala je nadu mnogim parovima koji bi inače ostali bez dece. Na rođenje Lujze Braun roditelji su čekali punih devet godina“, navode u saopštenju.
Prema njihovim rečima, i danas su prisutne predrasude u vezi sa lečenjem neplodnosti, ljudi teško traže pomoć stručnjaka, previše čekaju, a najpre se leče kod vidara i vidovnjaka.
„Oni smatraju da je beba dobijena vantelesnom oplodnjom veštačka, jer ima mnogo mitova u vezi sa ovom procedurom i zato što nismo dovoljno edukovani“, smatraju iz ove organizacije.
Dodaju i da se u Srbiji svaki šesti par suočava sa problemom neplodnosti, ali da je država omogućila neograničen broj postupaka vantelesne oplodnje sa starosnom granicom do 43 godine za ženu.
„Sada čekamo i da Banka reproduktivnih ćelija počne sa radom. Bez donora i Banke donacija i embriona ne može početi kod nas. Na polju lečenja steriliteta je neophodno neprekidno napredovati i raditi. Želimo i da znamo koliko se beba u Srbiji rodi uz poimoć vantelesne oplodnje u toku jedne godine, a to možemo samo uz jedinstveni Registar postupaka. Vrlo je važno i za državu, a i za sve nas u VTO svetu da imamo tačne i transparentne podatke, zaključila je direktorka Centra za VTO i predsednica udruženje „Šansa za roditeljstvo“ Sandra Jovanović.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!