Najnovija analiza jedne drevne vavilonske glinene pločice podstakla je istoričare da razmišljaju o novoj istoriji matematike, budući da ta pločica ukazuje na mogućnost da su drevni Vavilonci poznavali geommetriju još četvrtom milenijumu stare ere.
U zaključku istraživanja australijskog matematičara Danijela F. Mensfilda, objavljenom u naučnom časopisu objašnjava se sadržaj zapisa na glinenoj pločici datiranoj na period od pre 3.600 do 3.800 godina, prenosi “Smitsonian magazin“.
Ovo otkriće je značajno jer primenu geometrije vremenski locira za više od tri hiljade godina u prošlost, čineći je mnogo drevnijom nego što se do danas verovalo.
Pločice bi mogle da budu dokaz da su Vavilonci koristili ovu vrstu matematike pre antičkih Grka, naime pre Pitagore i njegove teoreme iz VI veka pre nove ere.
Pored toga, razlika između grčke i vavilonske geometrije je u tome što su Grci svoju razvijali posmatrajući noćno nebo, dok su je Vavilonci razvijali posmatrajući kopno.
Pronađene glinene pločice nastale su oko 3.700 godine pre nove ere i dokaz su da su Vavilonci koristili geometriju za premeravanje kopnenih površina.
Tim australijskog naučnika Danijela F. Mensfilda tvrdi da ovo znači da su glinene pločice imale veoma praktičnu namenu pri premeravanju zemljišta i u izgradnji.
Vavilonske pločice koje daju potpuno novi uvid u istoriju matematike biće izložene u Istanbulskom muzeju arheologije.
Inače, Vavilon je drevni, uništeni grad u Mesopotamiji u svoje vreme, između 18. i 6. veka p.n.e., najveći na svetu. Nalazio se blizu današnjeg grada Al Hilaha u Iraku, odnosno oko 88 km južno od Bagdada. Vavilon je bio glavni grad Vavilonskog carstva i jedan od najstarijih i najpoznatijih kulturnih, političkih i trgovačkih centara u antičkom svetu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
U Leskovcu narod još uvek za matematiku kaže „šta će mi to u životu“, zato smo tu gde smo – zadnji u Srbiji, sa Meskom.