Čisti zubi bez mrlja, svež dah i blistav osmeh – da li znate da vas od savršeno zdravih zuba deli samo nekoliko dobrih navika? Mnogi veruju da je dovoljno prati zube svakog dana da bi bili zdravi. Međutim, iako oralna higijena počinje upravo pravilnim pranjem zuba i pametnim odabirom četkice i paste za zube, postoji još nekoliko važnih koraka koji vode ka lepom osmehu.
Kao prva kontaktna tačka za svu hranu i piće koje svakodnevno konzumiramo, naša usta su dom milijardama bakterija. Mnoge od ovih bakterija u kombinaciji sa slatkom hranom izazivaju stvaranje mekih naslaga i karijesa. Bez odgovarajuće intervencije, dentalni plak može da prouzrokuje nastanak gingivitisa, zubnog kamenca, pa i nekih ozbiljnijih oboljenja poput paradontopatije.
Stoga dobre navike oralne higijene nikada ne treba olako shvatiti, jer svako od nas dobije samo dva kompleta zuba u životu. Šta sve možemo uraditi da bismo poboljšali svoju rutinu nege zuba i desni i zbog čega je važno očuvati dobro oralno zdravlje?
Preventivne posete stomatologu – jednom godišnje
Početak dobrih oralnih navika treba potražiti u stomatološkoj ordinaciji. Baš kao što su važni godišnji lekarski i sistematski pregledi, od vitalnog značaja za zdravlje (i ne samo oralno zdravlje!) jesu redovni stomatološki pregledi.
Uz savete stomatologa i adekvatnu zubarsku negu mnogo je lakše na vreme otkriti i sprečiti bolesti usta i zuba. Prilikom pregleda zubar može da utvrdi da li postoji rizik od karijesa i ujedno da preporuči načine za održavanje dobrih oralnih higijenskih navika.
U stomatološkoj ordinaciji je takođe moguće ukloniti mrlje na gleđi i “ojačati” zube fluorom. Stomatolog može da obavi i poliranje zuba, kao i čišćenje kamenca – što pomaže da se ukloni nakupljen plak i tvrde naslage i tako potpuno eliminiše pojava bolesti desni.
Pored pravovremenog delovanja i intervencija, treba pomenuti i značaj savetodavne uloge stomatologa. Ukoliko imate poteškoća oko odabira prave četikice ili paste za zube, kao i tehnika četkanja – zubar će vas osloboditi svih nedoumica.
Izbor četkice i paste za zube je bitan
Ukoliko nasumično kupujete četkicu za zube i pastu birate po “ukusu”, postoje velike šanse da ćete napraviti grešku. Zapravo, prema preporuci stomatologa, odrasli bi trebalo da izaberu četkicu za zube sa malom ili srednjom glavom, tako da bude dovoljno mala da dopre do svih površina zuba i očiste ostatke hrane nakon obroka.
Meke četkice su za većinu ljudi najbolji izbor, jer nema opasnosti od oštećenja gleđi i desni, kao ni od iznenadnog krvarenja osetljive gingive pri jačem pritisku. Ne zaboravite da menjate četkicu za zube svaka dva do tri meseca, jer istrošene čekinje možda neće dobro očistiti zube, a takođe mogu oštetiti desni.
Što se tiče paste za zube, postoje razne vrste –od onih što garantuju kompletnu negu, uključujući sastojke za osvežavanje daha, kao i za smanjenje nakupljanja plaka do onih koje su efikasne u uklanjanju mrlja i tzv. „izbeljivanju“ zuba. Za koji god tip paste da se opredelite, postarajte se da sadrži fluor, jer on pomaže jačanje i zaštitu zuba, sprečavajući propadanje zuba.
Pranje zuba – redovno i pravilno
Jedan od najčešćih i najvažnijih načina za izgradnju dobrih oralnih higijenskih navika jeste četkanje zuba. Opšta preporuka je da se zubi peru obavezno dva puta dnevno – ujutro i uveče, kao i nakon svakog obroka. Međutim, pored učestalosti i dužine četkanja (poželjno je da traje 3 minuta), veoma je važno da se ono obavi na pravilan način.
Četkicu za zube treba držati pod uglom od 45 stepeni u odnosu na desni. Najpre se zubi četkaju kratkim kružnim potezima napred-nazad. Pošto se operu sve spoljne i unutrašnje površine zuba bočnih zuba, posebno očistite unutrašnje površine prednjih zuba, nežnim pokretima prema gore i dole.
Prilikom pranja zuba nemojte zaboraviti da iščetkate jezik (od korena prema napred), jer se na njemu mogu zadržati bakterije koje uzrokuju loš i neprijatan zadah.
Čišćenje zuba koncem – za detaljnu čistoću
Čak i ako redovno perete zube, postoji mogućnost da čestice hrane ostanu između vaših zuba i desni. Zbog toga je važno da uvedete još jednu dobru naviku – čišćenje zubnim koncem. Zubni konac je zapravo veoma korisno i često zanemarivano sredstvo, jer doseže i do najnepristupačnijih interdentalnih prostora koje je obično nemoguće očistiti četkicom.
Jedna od prednosti zubnog konca jeste i ta što ga možete koristiti i kad niste kod kuće, kao alternative pranju zuba – ako niste u mogućnosti da iščetkate zube četkicom i pastom.
Zdrava hrana u tanjiru za lep osmeh
Da biste osigurali zdrav i blistav osmeh, uz ogovarajuću oralnu higijenu i negu veoma je važno da vodite računa o ishrani. Naime, do pojave karijesa dolazi kada dentalni plak dođe u kontakt sa šećerom u ustima, uzrokujući stvaranje kiseline i nagrizajući zube i desni. Prema tome, ako konzumirate previše grickalica koje u svom sastavu imaju rafinisane ugljene hidrate, postoji veći rizik od stvaranja bakterija u ustima, posebno kada slatku hranu jedete kao ponoćnu užinu i legnete bez pranja zuba,
S druge strane, konzumiranje voća i povrća pomaže u zaštiti zuba, jer stimulišu stvaranje pljuvačke, čiste usnu duplju i smanjuju kiselinu. Zdrava ishrana garantuje dobro oralno, ali i opšte zdravlje.
Voda je piće koje zubi najviše vole
Pored hrane koju jedete, pića koja konzumirate važna su i za održavanje oralne higijene. Gazirana pića sa puno šećera, kao i veštačke voćne sokove definitivno treba izbegavati ili bar konzumirati umereno. Ukoliko ih morate piti, pokušajte da ih pijete na slamčicu, tako možete da izbegnete da slatka tečnost prođe kroz zube i zalepi se za gleđ i desni.
Brojni zdravstveni benefiti ispijanja vode uključuju i zdravije zube. Čaša vode posle obroka pomaže da se usta oslobode zaostalih ostataka hrane i bakterija, čime se smanjuje proizvodnja kiseline, masnih naslaga i samim tim rizik od nastanka karijesa.
Sprovođenje dobre stomatološke nege od ranog detinjstva do odrasle dobi može da vam pomogne da sačuvate zube i desni zdravim. Svakodnevno četkanje i čišćenje zubnim koncem, zdrava ishrana i redovne posete stomatologu od najranijeg uzrasta predstavljaju ključnu formula za izbegavanje karijesa, bolesti desni i drugih stomatoloških problema. Pored lepog i zdravog osmeha takođe možete računati da će ceo organizam imati koristi od pravilne oralne higijene.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!