Ulica Vranjska u leskovačkom naselju Bobište dobiće novu vodovodnu mrežu, dužine 540 metara, za šta je iz budžeta grada izdvojeno šest miliona dinara, sledeća je Ulica Boračka, ali će stanovnici ove dve ulice pričekati na asfalt, čulo se danas na početku radova.
Vodovodna mreža u Vranjskoj ulici je najproblematičnija u Bobištu jer su cevi, stare oko 30 godina, često pucale, pa je celo naslje ostajalo bez vode satima ili danima.
„Zato je važnost ove inevsticije još veća i radovi će doneti veliki benefit za sve mešatne, što i jeste cilj lokalne samouprave,da se stara i zanemarena vodovodna mreža u potpunosti rekonstruiše u uslovnu i da građani nemaju više probelema kada je ovaj važan životni segment u pitanju“, kazala je pomoćnica gradonačelnika Leskovca Andrijana Vasić.
Ona je dodala da je do sada grad uložio preko 750 miliona dinara u ovu oblast.
„I u budućem periodu nastavljamo istim tempom da rekonstruišemo i da ulažemo u vodovodnu mrežu, ali i da izgrađujemo novu svuda gde nam to uslovi dozvoljavaju“, rekla je.
Tehnički direktor JP „Urbanizam i izgradnja“ Ljiljana Mihalović objasnila je da se sada umesto plastičnih cevi dužine od po četiri metara,menjaju polietilenskim cevima velike gustine.
„Spajanje cevi se vrši elektro fuziono i ugradnjom teleskopskih garnitura izbegavaju se betonski šahti“, rekla je dodajući da ove cevi imaju rok trajanja oko 50 godina.
Izvođač radova je Invest produkt iz Lebana, a rok za završteka radova je 45 dana.
Pored ovih radova vrlo brzo, rečeno je, očekuje se i početak radova na rekonstrukciji vodovodne mreže u Ulici Boračkoj, dugačkoj 200 metara, gde će vrednost radova iznositi 2,8 miliona dinara.
Mihajlovićeva je rekla da trenutno nije u planu asfaltiranje Vranjske ulice, budući da je jedan od sulova „izgradnja celokupne infarstrukture koja se nalazi ispod kolovoza“, ali da se u nekom narednom periodu može planirati i asfaltni kolovoz.
One nisu znale da kažu da li još ima ovakvih ulica u Bobištu i koliko treba novca za zamenu vodovodne mreže?
„Čitavo naselje ima vodovodnu mrežu, ali zamene u ove dve ulice rešiće najveći deo ovog problema zato što su se najčešći kvarovi dešavali u ove dve ulice. Problem se ne rešava u potpunosti, ali najvećim delom – da“, istakla je Vasićeva.
Inače, u Bobištu nisu sve vodovodne cevi od azbesta, kako je rečno, već su veći deo od plastike, „kruta plastika, spajana na muf, što znači cev u cev, pa dolazi do pucanja na mestima gde su spojene“.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Sve dotrajale vodovodne mreze u gradu se polako i sigurno dovode u zeljeno stanje. Ovakvi radovi su preka potreba za razvoj ostalih segmenata komunalne infrastrukture, ponajpre asfalta. Ova ulica u Bobistu, u Vinarcu, kao i Kosmajska na Hisaru, koje se sve paralelno rekonstruisu u sferi vodosnabdevanja, mogle bi u dogledno vreme dobiti sfalte.
Zamenom stare vodovodne mreze mestani Bobista ce moci da koriste ovu vodu u skladu sa svim normativima. Lepo je sto lokalna samouprava ima u vidu ne samo grad i ulaze u vodovodnu mrezu i putnu infrastrukturu okolnih mesta.
U dosta ulica jeste zamenjena vodovodna mreza i vise nemamo problem kad pukne cev da po nekoliko sati moramo da se snalaximo bez vode. Tako ce i mestani Bobista sada imati kvalitetniju vodu za pice.
Centar grada će čekati 22 vek. Porez najveći, cevi za vodu najstarije.