SRC „Dubočica“ već dve godine čeka gas, a gasifikacija Leskovca ide puževim koracima

Još početkom 2020. godine gasovod je stigao do fabrike “Zdravlje” u Leskovcu i tada se najavljivao priključak te fabrike, ali ono što je Leskovčane i leskovačku vlast najviše zanimalo to je priključenje SRC Dubočice na gasnu mrežu i OŠ „Vožd Karađorđe“, pored koje je prošao gasovod na putu do fabrike i SRC.

Tačno su dve godine od tada prošle, a preduzeće, sportski cenatr i škola se još nisu priključili na gas, a što je najčudnije, ni vlasti više ne pričaju o tome.

Šta više, gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović se na poslednjoj sednici Gradskog veća, ko zna po koji put, požalio da grad za grejanje SRC Dubočice svakog meseca, u zavisnosti od sezone da li je grejna ili ne, odvaja od 2,8 do 3,5 miliona dinara i da to nisu mala ulaganja. SRC se toplotnom energijom snadeva iz Zdravlja i taj novac odlazi fabrici.

„A gosti su se na poslednjoj košarkaškoj utakmici žalili da im je hladno“, rekao je Cvetanović.

„Da bi se napravila posebna toplana i poseban nezavistan sistem grejanja potrebno je nekoliko miliona evra, mi dva miliona evra samo za sport izdavajamo“, dodao je Cvetanović.

Dakle, Cvetanović nije tom prilikom ni pomenuo mogućnost priključenja na gas. Zašto, ako se s pompom najvljivala gasifikacija, ne samo „Zdravlja“, SRC i OŠ „Vožd Karađorđe“, već i leskovačke bolnice koja se još greje na mazut?

Gas je do Leskovca stigao još aprila 2012.godine, ali gasifikacija kroz grad krenula je 2019-godine, pa su se na vod priključili veliki sistemi, poput „Jure“, Falke“, „Aptiva“ i druge inostrane i domaće fabrike.

Investitor gasifikacije je Yugorosgaz, a u Leskovcu izvođač radova vlasotinačko preduzeće HSV, ali mi smo objašnjenje zatražili kod investitora.

„Na našu i moju ličnu žalost, najveće probleme imamo sa fabrikom Zdravlje, pa zbog nje gas nije priključen i u vašem sportskom centru“, kaže za JuGmediu Mikica Bugarinović, izvršni direktor za projektovanje i izgradnju u Yugorosgzu.

On objašnjava da je gasovod stigao do „Zdravlja“, ali da rukovodstvo ne dozvoljava da se u krug fabrike postavi gasna stanica, odakle bi se priključio i SRC „Dubočica“.

„Ima nekih administrativnih prepreka kod njih i sve dok ne budu vlasnici 1/1, oni verovatno neće dozvoliti da uđemo u njihov posed, a sve to ide veoma sporo i velika je šteta što se tako odvija“, dodaje.

Međutim, OŠ „Vožda Karađorđe“ bi mogla, dodaje, odmah da se priključi jer je za nju ostavljen jedan krak za prikljuečenje, ali zahtev još nije stigao, a „Yugorosgaz ne radi bez zahteva, a pre nego se pusti gas, odnosno, prikčjuči potrebno je, kaže, brdo papira, odnosno, dozvola koje padaju na teret lokalne samouprave.

„Mi smo, na primer, beslatno doveli gas do Opšte bolnice u Leskovcu i to je bila naša želja. Postavili smo u krugu gasnu stanicu, ali oni još nisu završili unutrašnje instalacije“, naglašava, a u samoj bolnici kažu da će se instalicije uraditi u sklopu unutrašnjeg renoviranja koje predstoji.

Do kraja godine, ističe, na gasovode, tamo gde su oni prošli, na potezu od bolnice do Dubočice, moći će će da se priključuju domaćinstva, ali to, na primer, nije izvodljivo i na potezu prema „Zdravlju“, budući da je vod manjeg profila.

„Možda bismo mi stavili i veći profil, ali verujte dok smo izvodili radove niko od građana nije bio zainterosvan makar i da pita za mogućnost priključenja“, objašnjava i dodaje da je trenutno gas najjeftiniji energent u Srbiji.

Na pitanje o rupama koje dugo ostaju nezatrpane, pa i u centru grada, kaže da je za to odgovoran izvođač i dase na savku primedbu koja dođe do Yugorosgaza reaguje brzo.

„Što se one rupe u centru Leskovca tiče, ona je morala izvesno vreme biti otvorena radi merenja, ali smo je posle pisanja JuGmedie odmah zatrpali zemljom, pa ako bude bilo potrebo ponovo će biti na kratko otkrivena radi tehničke potrebe“, objašnjava.

Na našu primedbu da je na mnogim mestima, posebno na trotoarima, došlo do ulegnuća asfalta kojima su pokriveni gasni vodovi, Mikica Bugarinović odgovara da će izvođač radova, koji ima i svoje podizvođače, morati da dovede sve u prvobitno stanje i da im je Yugrosgaz dao za to period od dve godine.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Stevan
04.01.2022. 15:44

Gas dve godine, trg čekamo 2 i po godine, i nikoga nije sramota, a jadni botovi sve pravdaju, ne bi li im se pojačao sendvič. Greje me sunce da će trg biti gotov pred same izbore, pa ko shvati, shvati. Žalosno je što ima puno onih bez mozga koji će svakako aplaudirati, nema veze što skoro tri godine idu po blatu i prašini.