Zaštitnik građana Zoran Pašalić ponovio je danas u Leskovcu da u periodu tranzicije, od 2000.godine, najosetljivije grupe u Srbiji trpe i najveće probleme, što se posebno pokazalo za vreme vanrednog stanja 2020.godine, ali je istovremeno ocenio da u socijalnoj zaštiti tih grupa postoje pomaci.
Te grupe čine najsiromašnije osobe, stari, deca i osobe sa posebnim potrebama.
„Zbog toga, ono što je urađeno u poslednjih desetak godina, nama je veoma važno“, kazao je.
Dvodnevni nacionalni skup održava se u Leskovcu u organizaciji Komore socijane zaštite i Udruženja pravnika socijane zaštite s ciljem da se pomogne rešavanju problema sa kojim se susreću socijani radnici.
„Ovakvi skupovi za zaštitu građana su izuzetno važni kako bi se socijalna zaštita podigla na najveći mogući nivo. Razlozi dolaska ovde je da će zaštitnik građana obilaziti celu Srbiju i rešavati ove probleme na terenu“, kazao je, a na konstaticiju JuGmedie da se nasilje nad decom povećava on je kazao:
„Ali je ono je sada vidljivije. Ranije nije bilo toliko fokusirano ni od strane onih koji treba time da se bave i od strane medija“.
On je posebno skrenuo pažnu na izvešetavanje o deci koja su preživela naselje, budući da senazcionalističko izveštavanje ponekada više ošteti nego sam događaj.
On je kazao da se u vreme vanrednog stanja broj građana koji je tražio pomoć Zaštitnika građana povećao za 20 puta, sa najčešćim problemima vezanih za ograničenje kretanja, zatim, trpljenja nasilja u to vreme, posete roditelja…
„Sve slobode koje su morale biti izuzete iz tih mera“, rekao je.
Predrag Momčilović, direktor Centra za socijalni rad, rekao je pre skupa novinarima da se protekle godine, kao i u celoj Srbiji, povećao broj postupaka u predmetima gde su i deca kao učesnici, kada je u pitanju njihova zaštita.
„Mi u Leskovcu imamo povećanje od nekih 15 posto. Svedoci smo da se u poslednjih nekoliko meseci često dešavalo da se u javnosti plasiraju određene informacije za rad ustanova socijalne zaštite, posebno, pa mi na ovom skupu želimo da objasnimo kako da napravimo odbrambeni mehanizam, da budemo odgovorni prema građanima i korisnicima, prema javnosti“, rekao je Momčilović.
Umesto gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića, koji je bio na sednici NALED-a, obratio se Zoran Vukašinović, sekretar Skupštine grada s ocenom da se socijalnim pitanjima poklanja velika pažnja.
On je podsetio da su za te namene u budžetu ove godine planirana ukupno oko 250 miliona dinara.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Bravo za organizatora Momcilovica, covek koji ponosno predstavlja Leskovac kao grad koji ovoj najosetljivijoj oblasti poklanja najvecu paznju. Nas grad danas ima ulogu domacina i pokazuje se ostalima kao primer najbolje prakse, sa smanjenjem broja korisnika socijalne pomoci.
Akcenat koji se stavlja poslednjih godina na podizanje kvaliteta pruzanja socijalnih usluga svakako jeste za promociju i putem medija i ovakvih skupova.Dokaz tome je i ovakav korak ka udruzivanju pravnika koji su u ovoj materiji najupuceniji. Nimalo nije lak rad sa korisnicima ovakvih ustanova, i zato i Leskovac izdvaja ogromna sredstva za socijlanu zastitu poslednjih godina, samo za udruzenja 31 milion dinara,plus ostale oblasti.
Nada lokalna samouprava na celu sa gradonacelnikom Cvetanovicem se zalaze da se socijalna zastitna gradjana podigne na mogo visi nivo, a narocito zastitna dece koja su nasa buducnost.
Centar se bavi problemima najosetljivijih grupa i izvestavanje o nekim postupcima, posebno gde su uključena deca, mora da bude senzibilnije. Neke teme svakako treba otvoriti i učiniti da se svako osnazi da prijavi nasilje