U Centru za stručno usavršavanje u obrazovanju, u prisustvu svih direktora osnovnih i srednjih škola sa teritorije grada Leskovca, kao i direktora svih institucija kulture i predstavnika lokalne samouprave, promovisano izdanje “Monografije leskovačkih osnovnih i srednjih škola”.
Sredstva u iznosu od 200.000 dinara za štampanje 500 primeraka ove “Monogorafije” Učiteljsko društvo Leskovac dobilo je preko konkursa Društvenih delatnosti u oblasti kulture.
Direktor Osnovne škole „Milutin Smiljković“ Dejan Cakić u Vinarcu i jedan od urednika Monografije objasnio je da je cilj objavljivanja ove literature bio predstavljanje svih škola na teritoriji grada Leskovca na jednom mestu.
“Monografija je delu u kome je na 160 strana predstavljeno obrazovanje u našem gradu od prve polovine 19. veka do danas. Za svaku školu tabelarno su predstavljeni podaci koji nam govore o nazivu škole, godini i datumu osnivanja, datumu obeležavanja dana škole, kao i kontakt podaci škola, adresa, broj telefona, mejl adresa i zvanični sajt škole”, kazao je Cakić.
Takođe, za svaku školu predstavljen je istorijat, karakteristike škole, uspeh koji je škola postigla kao i promene koje su vidljive od osnivanja do danas.
“Iz monografije možemo saznati da su na razvoj prosvete u našem gradu i te kako uticali brojni istorijski izazovi i velika iskušenja, pa se u skladu sa tim i razvijala prosvetna delatnost“, dodao je jedan od urednika Dejan Cakić.
Članica Gradskog veća i druga urednica ove Monografije Brankica Stamenković istakla je na promociji da nas istorija uči da se prema profesiji učitelja, nastavnika, profesora uvek odnosimo sa dubokim poštovanjem i uvažavanjem.
“Na ponos nam služe i sledeće činjenice: niža Gimnazija je osnovana 1879. godine, a u njoj su službovali Radoje Domanović, Stevan Sremac, zatim, u Leskovcu je osnovana i Tkačka škola 1890. godine kao prva takve vrste u zemlji, a 1899. dobija najveće državno priznanje za svoj rad, kao i da je 1927. godine počela sa radom Državna srednja tehnička tekstilna škola, prva takve vrste na Balkanu. I tako od nekoliko školskih zgrada mreža škola na teritoriji našeg grada raste i razvija se i danas predstavlja jednu od najrazvijenijih u zemlji. Nju čine 22 osnovne škole, tri specijalizovane, 10 srednjih škola i preko 60 izdvojenih odeljenja”, rekla je Stamenkovićeva.
O značaju obrazovanja u pogledu očuvanja nacionalnog identiteta slobodarske ideje koju je naš narod gajio kroz vekove i o značaju izrade ovakve monografije govorio je direktor Narodnog muzeja Nebojša Dimitrijević.
„Ideja o ovoj monografiji je mnogo korisna i pomoći će i nama u muzeju kada budemo pisali o ovoj temi. Ona predstavlja ličnu kartu obrazovanja i dostignuća na ovom polju u Leskovcu u periodu od 1854. do danas. Grad je prepoznao značaj ove oblasti o čemu i govore brojna dostignuća, a kada je reč o monografiji, iskreno se nadam da će naša deca, učenici škola, potencijalno drugo izdanje dopuniti uspesima sa takmičenja“, istakao je Dimitrijević.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ideja o monografiji leskovackih osnovnih i srednjih skola je lepa jer se mozemo upoznati sa uticajem istorije na razvoj prosvete.
Ovo izgleda odlicno, da li je negde u prodaji?
Nebojsa je mnogo dobar covek, sta ce u drustvu sa ovim Meskovim uvlakacem za isti sto?!
Divna licna karta svih skola na teritoriji grada, koja ce ostati u amanet buducim generacijama! Da vide kako se radilo i gradilo u periodu od 2012. pa nadalje! Svaka cast!