Poštovanje predaka i tradicije svakako je bio jedan od razloga da Ministarstvo kulture i informisanja podrži obnovu muzeja i izradu nove stalne postavke. Bitan faktor za pružnje podrške je bio i taj što je reč o muzeju kompleksnog tipa, u čijem sastavu su dva muzeja i jedna galerija, među kojima i muzej posvećen Bori Stankoviću, jednom od najzanačajnijih srpskih književnika, istakla je ministarka kulture Maja Gojković na otvaranju stalne etnološke postavke Narodnog muzeja u Vranju.
Zbog njega, naglasila je, i ostalih znamenitih Vranjanaca koji su ime svog grada proneli širom sveta, ali na prvom mestu zbog vas koji sada živite u Vranju i zbog budućih generacija ovaj grad i ovaj deo naše zemlje nesumnjivo zaslužuju muzej opremljen po najvišim svetskim standardima.
Po njenim rečima zahvaljujući sredstvima koje je opredelilo Ministarstvo kulture i infomisanja urađena je celokupna rekosntrukcija i unutrašnje uređnje Narodnog muzeja. Obnovom ovog muzeja u značajnoj meri unaprediće se kulturni život i ponuda čitave ove regije. Uz novu postavku i brojne druge postavke koje muzej organizuje kao što su predavanja i radionice otvaraju se raznovrsne mogućnosti za dalji razvoj kulturne scene i još bolje pozicioniranje Vranja kao grada kulture u domaćim i međunarodnim okvirima.
“Grad Vranje oduvek je zauzimao posebno mesto na kulturnoj mapi Srbije i zato je važno što će posle pet godina građani ovog grada i mnogobrojni posetioci moći ponovo da posete Narodni muzej i uživaju u kulturnom nasleđu ovog dela naše zemlje. O tome koliko je ovo nasleđe raznoliko govori i podatak da muzej poseduje dragocene zbirke sačinjene od oko 30.000 predmeta”, kazala je Gojkovićeva i podvukla da tom utisku doprinosi i činjenica da je zgrada u kojoj se nalazi muzej stara 250 godina i koja je sama svedok bogate i veoma često turbulentne istorije Vranja i Srbije.
Ona je takođe obećala da će Vranje kao i svi drugi gradovi i nadalje imati punu podršku Ministarstva kulture i informisanja u izgradnji i rekosntrukciji infrastrukture i da će pomoć države usmeriti i na unapređenje kvaliteta programa i što većoj raznolikosti kulturnog sadržaja kao i na stvaranje uslova za razvoj talenata i privlačenja mlade publike.
Podsećajući da su decenijama unazad rađene delimične intervencije na zgradi Narodnog muzeja, na njegovom eneterijeru i eksterijeru, kako bi nastavio da odoleva zubu vremena, gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković, je istakao da to nije bilo dovoljno i da je bilo neophodno pronaći sistemsko rešenje, plansku rekonstrukciju koja bi dovela do trajnog rešenja.
“Gradsko rukovodstvo nailazi na razumevanje nadležnog ministarstva tako se 2017. godine preko Projekta gradovi u fokusu izdvode građevinski radovi na samoj zgradi i rekosntruiše i Muzej kuća Bore Stankovića. Vrednost ovih radova bila je skoro deset miliona dinara od čega je iz budžeta grada izdvodjeno jedan i po milion dinara”, rekao je Milenković.
Zahvaljujući nastavljenoj saradnji sa Ministarstom kulture u 2019. godini lokalna samouprava pokreće komplikovane i zahtevne radove na konzervatorskim i sanacionim radovaima na zgradi i unutrašnjem uređenju stalne postavke Narodnog muzeja. Za ove namene Vranje je od ministarstva dobilo 24 miliona dinara, dok je iz gradskog bužeta izdvojeno blizu osam milona dinara.
“Nova savremena postavka sadrži samo predmete iz etnološke zbirke koja reprezentuje jasnu sliku o Vranju o našoj istoriji i tradiciji. Sačuvan je ambijentalni identitet enterijera zgrade koji oslikava unuštrašnjost starogradske vranjske porodične kuće. U ulaznom holu prizemlja posetioci mogu da se upoznaju sa muzejskom postavkom i istorijatu Pašinog konaka, a u samom muzeju su vitrine sa starom odećom i nakitom i posebnim vrednim elemntima ženske gradske nošnje sa kraja 19 veka”, istakao je gradonačelnik Milenković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!