Direktorka Galerije „Čedomir Krstić“ u Pirotu istoričarka umetnosti Radmila Vlatković izjavila je da je ova ustanova prošle godine uvećala svoj fond i preuzela dela iz umetničke zbirke bivše Industrije odeće „Prvi maj’“.
Ona je rekla da bi slike i grafike trebalo da uskoro da budu izložene u Galeriji, dok se traže najbolja rešenja za izmeštanje skulptura i mozaika iz ove umetničke zbirke, te da je stručna komisija usvojila predloge o mogućim lokacijama.
„Skuplture od mermera i bronze trebalo bi da budu u centru grada, a one od kamena u parku pored srednjevekovne tvrdjave Momčilov grad“, rekla je Vlatkovićeva.
Ona je izrazila nadu da će taj posao biti završen do kraja godine, a da će naredne početi i izmeštanje mozaika.
Gradski prostori biće oplemenjeni sa 10 mozaika i 25 skulptura iz ove poznate umetničke zbirke.
„Taj postupak je mnogo komplikovaniji i zato je nephodna konsultacija sa stručnjacima Fakulteta primenjene i likovne umetnosti i republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture“, dodaje Vlatkovićeva.
Ona napominje da Galerija ima fond od 375 umetničkih dela. Od tog broja 40 slika i grafika je iz zbirke „Prvog maja“.
Podsećamo, grad Pirot je na aukciji krajem novembra prošle godine u Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika pored kompleksa hotela „Stadion“ sa restoranom u Pirotu kupio i neprocenjivu zbirku umetničkih dela nekadašnje Industrije odeće “Prvi maj“, za 25,1 milion dinara.
Radmila Vlatković je tim povodom izjavila da je izuzetno značajno što ova vredna umetnička dela konačno ostaju gradu i da je to bila njena želja i intencija Gradske uprave „jer je to dragocenost Pirota“.
„Drago mi je što ćemo moći da uživamo u ovim delima vrhunskih umetnika. Uvek sam govorila da umetnička dela iz zbirke ‘Prvog maja’ treba da ostanu gradu i da se njima uz ćilim i grnčariju, ponosimo“, rekla je Vlatkovićeva.
Nekadašnji jugoslovenski gigant „Prvi maj“, osim proizvodnje konfekcije i trikotaže, bio je poznat upravo po bogatoj umetničkoj zbirci i svojevrsnoj galeriji pod vedrim nebom.
Dela iz umetničke zbirke „Prvog maja“ predstavljaju veliko kulturnobogatstvo. Vlatkovićeva podseća da su ova dela nabavljana u vreme kada je ovaj tekstilni industrijski gigant zauzimao važno mesto na jugoslovenskom i svetskom tržištu. Najveći broj skulptura „Prvi maj“ je dobio sa arandjelovačke Smotre „Mermer i zvuci“.
„Neka dela su izgorela u požaru 1992. godine. Slike su uglavnom postale vlasništvo firme kroz donacije, poklone i razmenu, dok su organizovano otkupljivane skuplture, mozaici, vitrine i tapiserije. U tom fondu su i umetnička dela renomiranih umetnika, pored ostalih, Miće Popovića, Pedje Milosavljevića, Radomira Antića, Čedomira Krstića, Jovana Kratohfila, Matije Vukovića, Jovana Soldatovića…, kaže Vlatkovićeva.
Ona je autor publikacije Umetnička zbirka Prvog maja koja je objavljena 2013. godine i sadrži kompletan popis umetničkih dela ove fabrike.
Tri skulpture poznatih umetnika iz Francuske Kloda Losta i Dominika Labovjea i Kengira Azume iz Japana, od pre nekoliko godina, krase trg u centru Pirota.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!