Najbolji muzeji u 2021. godine u Srbiji bili su Zavičajni muzej iz Knjaževca i Galerija Matice Srpske iz Novog Sada, odlučila je komisija Muzejskog društva Srbije i to danas saopštila u Leskovcu, gde su tim povodom na svečanoj Skupštini najbolji dobili nagradu „Mihailo Vatrović“.
Leskovac, odnosno, njegov muzej danas je, kao prošlogodišnji dobitnik ovog jedinstvenog priznanja, domaćin Skupštine ovog društva na kome su podeljene još dve nagrade.
Tako su Rajko Grubić iz muzeja iz Zrenjanina i dr Draga Njegovan koji je penzioner, ali nekadašnji radnik i direktor Muzeja Vojvodine dobili nagradu za životno delo, što je presedan jer se ranije delila samo jedna nagrada u toj kategoriji.
U narodnom muzeju Zrenjanin imaju, inače, razlog za duplo slavlje jer u trećeoj kategoriji, kategoriji za autorski tim ili projekat nagradu je dobila Olivera Skoko, viši kustos istoričar umetnosti za projekat „Merak mi je“, s podnaslovom – hedonizam.
Predsednica komisije za dodelu nagrada Čarna Milinković, viši kustos istoričar iz Muzej Vojvodine rekla je na konferenciji za medije da je bilo izuzetno teško izabrati najbolje.
„Ipak za najbolje smo proglasili Zavičajni muzej u Knjaževcu i Galeriju Matice srpske. I tu smo imali dosta prijava i izabrali smo ova dva muzeja koja su dijametralno materijalnog stanja i različitih finansiranja. Jedan veliki muzej i vodeća muzejska ustanova u Srbiji kao što je Galerija Matice srpske, gde smo nagradili celokupan njihov rad, a sa druge strane opet imamo jedan manji Zavičajni muzej koji se bori sa svim vetrenjačama vrlo uspešno i zasita je tim za svaku pohvalu, pa smo kroz tu nagradu želeli da pokažemo da se sve može prevazići ako postoji jedan tematski plan i zajednička saradnja“, kazala je Milinković.
Obazalažući nagradu Oliveri Skoko iz zrenjaniskog muzeja za izložbu „Merak mi je“, ona je ocenila da je napravljen spoj umetnosti sa boemski kafanski život, uz bogat prateći program.
Programski direktor Galerije Matice srpske Snežana Mišić, nije krila oduševljenje zbog nagrade „Mihailo Vatrović“, ali je smatrala da je nagrada zaslužena.
„Godinama se trudimo da pomerimo granicu u načinu prezentacije svega onoga što radimo. 2021. je bila vrlo izazovna s obzirom na pandemiju korone, ali smo uspeli da ostvarimo i realizujemo sve ono što smo u godišmjem planu zacrtal uz podrazumevajući kvalitet. Imali smo 8 izložbi, 16 publikacija, projekti za decu, bebe, jedna bogata godina puna aktivnosti što je dovodilo velki broj posetilaca“, naglasila je.
Olivera Skoko, viši kustos istoričar umetnosti iz muzeja u Knjaževcu koji je poneo titulu muzeja godine, rekla je da ona za nju lično podrazumeva veliku odgovornost, „velika privilegija i čast biti nagrađen pre svega od strane kolega“.
Ona je kazala da je današnji dan slava za muzej u Knjaževcu s obzirom da je pored nje, iz tog muzja nagradu dobila i njena koleginica za životno delo Rajka Grubić, a ona za projekat godine.
„A u isto vreme na Skupštini Ikoma u Beogradu smo kandidat i za najbolji muzej. Ovo su neki trenuci koji mogu da motivišu“, kazala je i dodala da je na izložbi „Merak mi je“ izložila 30 dela iz knjaževačkog muzeja i da je htela da pokaže da je hedonizam univerzalan.
Predsednik Muzejskog društva Srbije Gordana Pajić iz muzeja u Valjevu podsetila je da se svake godine 18.maja na Međunarodni dan muzeja uručuje nagrade „Mihailo Vatrović“, koja nosi ime po našem istaknutom areheologu, prvom muzealcu i direktoru Narodnog muzeja u Beogradu.
Njena je ocena da muzeji u Srbiji intenzivno rade i osavremenjuju se u poslednje dve decenije.
„Mnogo je u tom periodu urađeno u propagandu rada muzeja, urađen je veliki broj stalnih postavki, rade se istraživački projekti, muzeji se uključuju u sve moderne tokove društva. Naša obaveza je da radimo, ne samo obrade zbirki, nego i digitalizaciju i prezentaciju našeg nasleđa približavajući ih savremenim potrebama pogotovu mladoj publici koja je sve više uključena u korišćenje savreme tehnologije“, kazala je.
Obratio se i direktor Narodnog Nebojša Dimitrijević, koji je kazao da grad Leskovac i Narodni muzej Leskovac imaju čast da ugoste kolege muzeologe iz čitave Srbije.
„Danas je prilika da naš muzej i naš grad pokažemo u najlepšem svetlu, potrudćemo da im pokažemo bogatu kulturno istorijsku baštinu“, poručio je kratko direktor leskovačkog muzeja koji je do sada četiri puta porglašavan najboljim muzejem u Srbiji, a jednom za najbolji timski rad.
Inače, gosti su imali samo reči hvale za muzej u Leskovcu, za njegove stalne postavke i za sve ono što su videli, pa su rekli da je on reprezentativan muzej u Srbiji.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!