Opština Medveđa odabrala lokaciju za industrijsku zonu kako bi svorila uslove za dolazak potencijalnog investitora

Opština Medveđa je jedna od opština koja nema nijednu fabriku, ali prema najavama predsednika Privremnog organa Dragana Kulića,  ta situacija bi trebala da se promeni, jer su već odabrali lokaciju za industrijsku zonu, međutim, pre toga, potrebno je stvoriti preduslove za dolazak nekog investitora.

“Niko neće vama da obeća dok ne stvorite neke preduslove, ono što je na lokalnoj samoupravi je da vi stvorite neke preduslove za razvoj industrijskih zona, za dolazak nekog investitora mi možemo da pričamo razne priče ali jednostavno bilo ko da dođe u Medveđu mi nemamo da ponudimo nikakav prostor ili plac na kome to može da se radi na neki ozbiljniji način”, kazao je Kulić.

Lokalna samouprava uvidela je to kao jedan od velikih problema i  Kulić ističe da on insistira sa svojim saradnicima da se na tome radi što pre i ažurnije, te su tako odabrali lokaciju na ulazu u Medveđu sa leve strane površine oko 5 hektara.

“Dobili smo saglasnost Ministarstva pravde da prenamenimo u zemljište i u toku je promena Plana detaljne regulacije, samim tim će se stvoriti uslovi za uređenje industrijske zone i to je nešto u tim prioritetima što je moguće završiti za sledeću godinu”, dodaje predsednik Privremenog organa ove opštine.

Inače, nakon završetka izbornog procesa, Kulić je sa sa svojim saradnicima krenuo da se baviti pitanjima koja su od suštinskog značaja za budućnost Medveđe.

“Ima niz projekata koji su započeti i urađena je projektno tehnička dokumentacija ili su doneta rešenja, odnosno građevinske dozvole. Mi smo te investicione projekte podelili u dve grupe da bi nešto što je realnije realizovali u nekom kraćem vremenskom periodu , a to je u narednoj godini i u onoj sledećoj, i nešto što je neki, da kažem, srednjoročni plan za neki period od pet godina”, objasnio je Kulić.

Pored industrijske zone, prioriteti su i Rimsko kupatilo u Sijarinskoj banji, za čiju izgradnju su već dva puta do sada raspisivali tender ali nažalost to nije uspelo, zatim sledi rekonstrukcija objekta Doma kulture u banji, izgradnja novog groblja, a sledeće čime će se baviti to su vodovod i kanalizacija.

“To je plan da se na nivou čitave države finansira i polako izlazimo u susret tim projektima, tu je potrebno uraditi snimanje postojećeg stanja, ako pričamo o rekonstukcijama ili raditi nove projekte za dogradnju i proširenje tih kanalizacionih i vodovodnih mreža”, najavio je.

U toku je realizacija druge faze adaptacije Doma zdravlja u Medveđi i ta investicija iznosi 47 miliona dinara.

Ipak, najveći problemi ove opštine su putna infrastuktura i elektromreža koji meštane muče već decenijama.

“Što se tiče putne infrastrukutre mi ove godine imamo opredeljeno oko sedamsedesetak miliona za te namene, nažalost veliki problem postoji sa javnim nabavkama zato što cene vidite da se menjaju na dnevnom nivou, a to je proces koji traje po nekoliko meseci i vrlo je teško predvideti i preuzeti rizik na sebe šta će biti sa tim cenama”, rekao nam je Kulić.

Kako je objasnio, iz tog razloga im je upravo pala javna nabavka za asfaltno održavanje lokalnih puteva što predstavlja vrlo ozbiljan problem, jer ta procedura traje najmanje tri meseca, a ti radovi moraju biti završeni u kalendarskoj godini zbog izvora finansiranja.

“Finasiraju se iz sredstava Koordinacionog tela tako da polako vidimo to kao ozbiljan problem”, dodaje.

Opština Medveđa spada u 4. kategoriju opština po devastiranosti i na osnovu toga ima razne vrste privilegija po zakonu koji se propisuje za takve opštine.

“Mi imamo dodatnu privilegiju da nam Koordinaciono telo daje. Trenutno imamo konkurs za privrednike za bespovratne subvencije do tri miliona po preduzeću”.

Još jedan od problema ove opštine jeste odlazak mladih, a Kulić kaže da će pokušati, koliko je u njihovoj moći, da stvore preduslove kako bi ih zadržali u Medveđi.

“Pokušavamo, to je moja ideja, da otvorimo neku instituciju sa republičkog nivoa jer ipak to je sigurnost za nekih pedestak mesta i da stvorimo preduslove za razvoj privrede, možda bi se razvijala privreda, mi imamo primere lokalnih samouprava, ne mora niko vama da dovede investitora, ako vi imate ovde sirovine i sirovinsku bazu logično je da se tu razvijaju preduzeća koja su tu vezana za tu vrstu industrije, međutim mi imamo drugi problem zato što smo administrativno pravne stvari imali kao prepreku ovde, ja sam preduzetnik i znam sa kakvim sam se problemima suočavao i upravo sam iz tih razloga ušao u ovaj posao”, zaključio je Dragan Kulić.

Pored Specijalne bolnice za rehabilitaciju “Gejzer” u Sijarinskoj Banji i rudnika “Lece” koji je u stečaju, u Medveđi mladi trenutno mogu da dođu do posla samo preko ugovora na određeno ili stručne prakse.

“Rudnik ima oko 400 zaposlenih i jako dobro radi, nama od rudne rente dolazi između 40 i 50 miliona godišnje taksa što je za naš budžet bitno”, objasnio je predsednik Privremenog organa opštine Medveđa Dragan Kulić.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare