Iako grad Leskovac danas slovi za grad sa najvećim količinama vode za piće, a pride leži na pet reka, u ovim tropskim danima zelene površine duž glavne ulice, Bulevar oslobođenja, i centralni park, su sa sasušenim travom, uz retke zelene oaze.
Izuzetak je samo taze Gradski trg i zeleni pojasevi oko njega, budući da tu postoji podvodni sistem navodnjavanja. Stanje sa periferijom je, pak, katastrofalno jer se tamo trava pretvorila u zemlju, s obzirom da se u Radničkom naselju i u Dubočici uopšte ne zaliva.
„Redovno zalivamo, ali temperature su tropske, posebni pažnju obraćamo na gradski park i na novozasađeno drveće, a što se tiče periferije, zaista nemamo kapaciteta“, kaže za Jugmeduu Boban Cvetković, šef Zelenila koje posluju u okviru JKP Komunalac.
Leskovac se pijaćom vodom snabdeva iz vodosistema „Barje“, gde se koristti samo 40 posto kapaciteta, a ima i 18 arterskih bunara iz kojih se pre „Barja“ pila podvodna voda na kojoj ovaj grad leži. Međutim, zaposleni u „Zelenilu“ ne koriste te vode, već imaju sopstveni arterski bunar u blizini restorana „Groš“, i tu vodu, kao tehničku, koriste za zalivanje i za pranje ulica, što znači da je ih ne košta ništa.
Iako kažu da se Gradski park u samom centru Leskovca redovno zaliva, trava je u njemu požutela, najviše ispod velikih krošnji gde može da se koristi ona za senovite površine, bolje reći postoje samo male zelene oaze, a vaš izvešetač tri dana zaredom nije video prskalice ni zlivače.
Još gora situacija je duž samog Bulevara oslobođenja s leve starne kada se krene od mosta. Pored same ulice trave skoro da nema, od autobuskog stajališta pa sve do Železničke stanice i nadvožanjaka.
Uvenule su mnoga drveća i u žardinjerima, a žalosno je što su i trava i deo niskog rastinja sasušeni ispred Muzeja, na lapidarijumu, koji jeste ponos Leskovca i nezaobilazno mesto za turiste.
„Nije da ne polivamo, ali ne stižemo svuda. Evo zalivamo malim kamionom, ne znam zašto se suše, a veće površine se zalivaju cisternama“, objašnjava radnik kojeg smo zatekli na licu mesta.
Drugi radnik iz Zelenila kaže da su prioritet park u ulici Kralja Petra Prvog i u njemu je, zaista, trava zelena i kao tepih je. Međutim, ove godine, za razliku od prošle, i park Devet Jugovića podno Hisara nije zelen.
„Prošle godine smo imali gde da se priključimo, ove nemamo. Ipak, nije tamo situacija loša“, dodaje Cvetković.
Leskovac je betoniziran grad poslednjih godina jer su se renovirali trgovi i ulice, kao i trotoari, pa je on vizuelno daleko lepši. Ipak, siromašan je drvoredima, čije je lišče dobilo žućkastu boju iako smo daleko od jeseni, a zbog sasušene trave dodatno manjka kiseonik.
„Zaista ne znam kada polivaju travu. Ja ih nisam video skoro. Ovde pred našom zgradom već mesec dana. Pogledajte, sve je žuto. Dodatno nedostaje i drveće pa nema čovek gde da izađe da se ohladi. U stanu uključujemo klimu, ali bije ko iz topa, pa jednom članu odgovara, drugom ne odgovara. Ma ako mi je kad nisam pravio kuću nego sam se nagurao u kutiju“, komentariše stanar iz „Lepe Brene“, zgrade preko puta semafora i pored ulice 28. Marta, onom kojom se ulazi u grad na Veternici.
Nije ovo prvi put da se zeleni pojasevi u Leskovcu osuše. Vaš izveštač je za jedan drugi mediji pisao 2008. godine o neodržavanju zelenila i tada je sutuacija bila – katastrofalna. Ukoliko se ovih dana iz Zelenila potrude više, trava, makar u centru, može ponovo ozeleneti.
Dok fotografišem, javlja mi se poznanik. Zastajemo i prisećamo se.
„Iako smo smo ti i ja demnostrirali protiv komunista i socijalista, tada je i na tropskim temperaturama bilo zelenila, a kada bi se jedno drvo u nizu drvoreda sasušilo, sazivani su sastanci pa su pljuštale kazne. A glavna ulica u Leskovcu i nekoliko okolnih su dva puta uveče prane ili su, jednostavno, zalivane kako bi se spustila temperatura za koji stepen“, priča drug koji se bolje seća od mene.
Kažem – Svako lane beše bolje i pružam ruku da se pozdravimo, a on pokazuje na prašinu koju slabašni vetar podiže sa uzavrelog betona.
I za kraj primeri kako može da se održava sveže i zeleno-
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Radnici Biblioteke, Tola, muzeja svi kante u ruke i da polivaju zelenilo u glavnoj ulici. Sramota, ne rade nista, a ovakva susa.
Niko tu nemoze finansijski da se ugradi.
Jel će zato voda da poskupi 60 posto pošto je imamo u izobilju.