Prestonica Austrije i jedan od najposećenijih gradova u Evropi, Beč, duguje veliki deo svog šarma i bogate istorije svojoj sjajnoj geografskoj lokaciji. Zbog centralne pozicije vekovima je bio kapija između zapadne i istočne Evrope, prirodno jezgro nekada rasprostranjenog Habzburškog carstva, i do danas je ostao najvažnije kulturno i privredno središte Austrije.
Beč svojim brojnim sjajnim istorijskim i kulturnim spomenicima, legendarnim umetničkim zbirkama, blistavim palatama i izuzetnim muzičkim nasleđem svake godine privlači preko 17 miliona posetilaca. Uvažavanje bogate kulture Austrije još uvek je evidentno u veličanstvenim bečkim muzejima, finim koncertnim salama i jednoj od najvećih svetskih operskih kuća.
Sa nepogrešivo kosmopolitskom atmosferom, Beč zadržava karakterističan šarm i duh. Ovo je naglašeno finom starom arhitekturom.
Bilo da vas turistička agencija vodi na vikend u Beču ili ostajete više dana (dostupni su Beč aranžmani u različitom trajanju), poželećete da osetite kako ovaj specifični istorijski grad živi i diše. Postoji mnogo sjajnih mesta i stvari koje treba da uradite tokom boravka u elegantnoj austrijskoj prestonici. Kako nešto ne biste zaboravili ili kako biste se podsetili bukmarkujte našu listu najboljih turističkih atrakcija i stvari koje treba raditi u Beču:
Istražite carsku palatu i vrtove Šenbrun
Spektakularna palata Šenbrun iz 18. veka vredna je posete dok traje vaše putovanje u Beč, ne samo zbog svoje veličanstvene arhitekture, već i zbog prelepog okruženja. Jedna od najvećih turističkih atrakcija Beča, ova prelepa barokna palata ima više od 1.400 soba, uključujući i one koje je nekada koristila carica Marija Terezija.
Park i bašte Šenbrun su još jedna stvar koju morate videti. Uvršteni na Uneskovu svetsku baštinu, park, sa svojim širokim vidicima i raskošnim baroknim baštama, jedna je od nekoliko najboljih besplatnih stvari koje možete uraditi u Beču (iako ćete morati da platite da biste ušli u lavirint i neke od susednih zgrada, kao npr. Palm House iz 1883.). Ako putujete sa decom, posetite Dečji muzej da biste imali priliku da ih vidite obučene kao princa ili princezu.
Posetite istorijski Hofburg
Više od šest vekova sedište Habzburga – i zvanična rezidencija svakog austrijskog vladara od 1275. godine – Hofburg je možda istorijski najznačajnija bečka palata. Zvanično sedište austrijskog predsednika, ovaj prostrani kompleks sastoji se od brojnih zgrada koje odražavaju različite periode, uključujući arhitektonski procvat gotike, renesanse, baroka i rokokoa.
Sve u svemu, ovaj ogroman kompleks pokriva 59 hektara sa 18 grupa zgrada, uključujući 19 dvorišta i 2.600 soba. Njegove glavne atrakcije su Carski apartmani, Muzej Sisi i Srebrna zbirka, dok druga značajna mesta u okviru kompleksa uključuju Carsku kapelu i Hofburšku riznicu sa velikom kolekcijom carskih regalija i relikvija Svetog rimskog carstva.
Muzej istorije umetnosti i Trg Marije Terezije
Bečki Muzej istorije umetnosti (Kunsthistorisches Museum Vien) smešten je u veličanstvenoj zgradi napravljenoj isključivo da izloži i čuva ogromne umetničke kolekcije kraljevske porodice Habsburg. Vrhunska kolekcija holandske umetnosti sadrži najveću svetsku kolekciju dela Pitera Bregela Starijeg, uključujući njegovo remek delo Vavilonsku kulu.
U galerijama su i slike Rafaela, Ticijana, Belinija, Karavađa i Vermera, plus Velaskezovi portreti. Dok su specijaliteti muzeja kasna italijanska renesansa, barok i flamansko slikarstvo, kolekcije daleko prevazilaze one sa klasičnom grčkom i rimskom umetnošću i egipatskim artefaktima.
Muzej gleda na Trg Marije Terezije, čija je centralna tačka veliki spomenik carici Mariji Tereziji. Statuu je naručio Franc Jozef I, a otkrivena je 1887. Ovaj masivni spomenik prikazuje caricu na prestolu dok je okružena glavnim ličnostima svog vremena, uključujući niz generala na konjima.
Barokno remek-delo: palata Belvedere
Među najpopularnijim atrakcijama je i palata Belvedere koju treba da posetite dok traje vaše Beč putovanje. Čine je dve sjajne barokne zgrade: Donji (Unteres) Belvedere i Gornji (Oberes) Belvedere. Najznačajniji delovi Gornje palate uključuju salu sa statuama u prizemlju i Svečano stepenište sa bogatim štukaturnim reljefom i freskama.
Takođe vredi videti Mermernu dvoranu. Ova zapanjujuća dvospratna sala sadrži brojne skulpture, slike i plafonske freske. Donja palata se takođe može pohvaliti Mermernom dvoranom, poznatom po ovalnim gipsanim medaljonima i bogatim freskama na plafonu, kao i Mermernom galerijom izgrađenom za smeštaj zbirke istorijskih statua.
Bečka državna opera
Jedno od najvećih i najsjajnijih pozorišta na svetu, Bečka državna opera ugostila je mnoge od najistaknutijih svetskih kompozitora, dirigenata, solista i plesača. Operske i baletske predstave izvode se najmanje 300 puta godišnje, podstaknute opsesijom muzikom koja datira još od 1625. godine kada je izvedena prva Bečka dvorska opera.
Sadašnja masivna Opera zgrada izgrađena je 1869. godine i istaknuta je po stilu francuske rane renesanse. U mogućnosti da primi 2.211 gostiju, zajedno sa 110 muzičara, Opera je takođe dom Bečke filharmonije.
Posetite Katedralu Svetog Stefana
Najvažnija bečka gotska građevina i katedralna crkva arhiepiskopije od 1722. godine, Katedrala Svetog Stefana nalazi se u istorijskom centru Beča. Prvobitnu romaničku crkvu iz 12. veka zamenila je kasnoromanička crkva u 13. veku, čiji su ostaci masivna kapija i paganske kule.
Sledila je rekonstrukcija u gotičkom stilu u 14. veku, uz dogradnju pevnice i kapela Svetog Eligija, Svete Tirne i Svete Katarine. Čuveni 137 metara visok Južni toranj pripada 15. veku, a ceo objekat je obnovljen posle Drugog svetskog rata.
Bečka gradska kuća u istorijskom centru grada
Bečka gradska većnica nalazi se u srcu istorijskog Inere Stadt-a i gleda na Rathausplatz, impresivna je neogotička zgrada koja služi kao administrativni centar grada. Izvanredna po svojoj veličini, zauzima skoro 14.000 kvadratnih metara nekadašnjeg Parade.
Ova atraktivna zgrada završena je 1883. godine i prepoznatljiva je po čuvenom Rathausmannu na vrhu tornja od 98 metara, gvozdenoj figuri koja nosi zastavu koju je gradu poklonio njegov majstor bravar.
Obilasci su besplatni i dostupni su ponedeljkom, sredom i petkom u 13 časova.
Večerajte kao kraljevi u čuvenom Demelu
Ako na raspolaganju imate malo vremena, jer ste došli na Beč vikend, svakako ćete morati da jedete, ali nemojte to činiti bilo gde – idite u Demel!
Osnovan 1786. godine, čuveni Demel nije samo najstariji kafić i pekara u Beču, to je možda i najupečatljivije iskustvo hrane koje ćete imati u ovom divnom gradu. Zvanično poznat kao Hofzuckerbackerei Demel – skraćeno „Demel“ – ovaj izuzetni kafić služi ručno pripremljena jela i kolače po tradicionalnim vekovima starim receptima.
Vrhunac posete je Demelinerinnen, skromno obučene konobarice u crnim haljinama sa čipkastim kragnama koje se i dalje obraćaju mušterijama sa svečanim, „Haben schon gevahlt?“ („Da li je gospođa/gospodin već napravio/la svoj izbor?”). Drugi vrhunac je, naravno, pogled na kolače koji su poput malih umetničkih dela.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!