Nenad pronašao sebe u proizvodnji godži bobica

Na plantaži crvenih godži bobica Nenada Zdravkovića iz sela Roždace, koje se nalazi na trideset kilometara od Vranja uz administrativnu liniju sa Kosovom i Metohijom, berba uveliko traje. Iako berba teče po planu njen završetak se očekuje tek u novembru mesecu. Plodove ove neobične, a pre svega lekovite biljke, koja potičeiz Kine, on bere uz pomoć rodbine i prijatelja i sve ubrane količine isporučuje svom standardnom kupcu u Subotici koji se bavi preradom ovog voća i koji je prilikom sklapanja ugovora sa njim izrazio želju da ubuduće, od njega, otkupljuje mnogo veće količine od ove koju može da proizvede.

Zbog toga je naš sagovornik vrlo brzo po potpisivanju ugovora povećao postojeći zasad sa 24 na 59 ari, ali tu ne namerava da stane.

„Nas dvojica znamo šta želimo od naše saradnje i zato smo veoma lako dogovorili sve detalje“, kaže Zdravković.

Povećao broj sadnica u zasadu

Osim što je svoj zasad godži bobica povećao na 520 biljaka on ga je snabdeo i izvorskom vodom koju je doveo sa izvora udaljenog od hiljadu i petsto metara. Ovaj projekat je inače finansirao sam i dugo se pripremao za njegovu realizaciju u praksi, vodeći pri tom računa da sve do detalja isplanira.

Zato je pored zasada odmah pristupio kopanju kaptaže za prikupljanje vode koju je obložio kvalitetnom folijom za ovu namenu.

Iskopanu kaptažu počeo je da puni vodom koju je doveo sa dva izvora. U ovu kaptažu može da stane 250.000 litara vode od kojih može da zaliva sve zasade na svom imanju od oko tri hektara zemlje koja se prostire odmah pored nje.

Da je uradio pravu stvar uverio se već prošlog leta kada je zbog ekstremne suše postojala opasnost da izgubi celokupan rod, a to bi se i dogodilo da nije zalivao sadnice i tako uspeo da spasi deo roda.

„Da sam kroz zasad imao instaliran sistem za navodnajvnje koji bi radio po principu kap po kap, verovatno bih ostvario i bolji krajnji rezultat.“, kaže Zdravković.

Otuda on planira da u idućoj proizvodnoj godini ceo svoj zasad opremi sistemom za navodnjavanje. Želi da postavi i solarne panele pomoću kojih će moći da pokrene pumpu za navodnavanje. Planira i da u potpunosti pređe na organsku proizvodnju ovog voća jer samo tako na tržištu može da postigne najveću moguću cenu.

U skladu sa tim, a po preporuci stručnjaka ove godine je kroz zasad posejao belu detelinu kako bi poboljšao količinu azota u zemljištu.

„Detelina kao leguminoza ima svojstvo da atmosferski azot unese u zemljište, a ujedno vremenom i uguši korove. Košena detelina se koristi kao malc”, “, kaže Zdravković i dodaje da svu pokošenu detelinu ostavi da istruni pored žbunova godži bobica i na taj način rešava problem đubrenja zasada.

Jedini proizvođač godži bobica u okrugu

Naš sagovornik je jedini proizvođač crvenih godži bobica u Pčinjskom okrugu. Na ideju da počne da se bavi proizvodnjom ovog voća došao je kada je čuo kakva sve lekovita svojstva ima u sebi i da se u mnogim zemljama koristi u medicinske svrhe, a pogotovo može da pomogne obolelima u lečenju od karcinoma. Tu je on video šansu za početak novog posla od koga može da se živi.

“Plodovi godži bobica koje proizvodim su crveni, veličine drena i po obliku podsećaju na njega. Sladak ukus oni dobijaju tek kada sazru. Odlični su za proizvodnju džema i sokova i mogu da se čuvaju zamrznuti.”, kaže Zdravković i ističe da najbolje rezultate daju kada se jedu u svežem stanju jer od dvadeset neophodnih vitamina za ljudski organizam oni poseduju čak osamnaest.

 

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
marko
13.10.2022. 10:00

Postovana redakcijo,mala molba mozete li mi pomoci da uspostavim kontakt sa njim.Hvala unapred