Venci i cveće isred Spomenika oslobodiocima na dan proboja Solunskog fronta

Povodom 104. godine od proboja Solunskog fronta, 15. septemra 1918. godine, danas su u Leskovcu ispred Spomenika oslobodiocima, položeni venci u znak sećanja na sve žrtve, ali i na pobedu koju je srpska vojska odnela sa duplo manjim brojem vojnika.

Malobrojna srpska vojska od 62 hiljade vojnika uspela je da se suprotstavi 700 hiljada neprijatelja.

Potrpredsednik Skupštine grada Leskovca Oliver Antanasijević podsetio je na pripreme za proboj neprijateljskog obruča.

„Srpsku vojsku predvodio je vojvoda Živojin Mišić koji je svojim rečima da od brzine prodiranja zavisi ceo uspeh ofanzive, uspeo da motiviše sve komandante, komandire i vojsku. Ta brzina je u isto vreme najbolja garancija protiv iznenađenja i da se njome postiže rastrojstvo neprijatelja i potpuna sloboda našim dejstvima. Treba drsko probirati bez počinka do krajnje granice ljudske i konjske snage u smrt samo ne stajte s nepokolebljivom verom i nadom junaci napred u otadžbinu“.

This slideshow requires JavaScript.

Međutim, francuski maršal Franše d’ Epere ocenioje da srpskim trupama ne treba komunikacija, jer da oni idu kao oluja napred. Nakon probijanja fronta vojska je ubrzo probila do Skoplja, 4. oktobra oslobađa Vranje, 7. oktobra Leskovac i 12. oktobra Niš, odakle kreće dalje prema Beogradu.

„Narod Leskovca je uvek znao da ceni žrtve koje su pale za njegovu slobodu i bio je svestan veličine pobede srpske vojske 1918. godine. Zato je 1927. godine i podignut ovaj spomenik u čast srpskog vojnika, junaka mnogih bitaka, kao simbol srpske hrabrosti, odlučnosti i tradicije“, kazao je Antanasijević.

Vence su položili predstavnici lokalane samouprave, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, delegacija na čelu sa potpukovnikom Draganom Pavlovićem, kao i delegacija Narodnog muzeja sa zamenikom direktora Srđanom Mitićem, zatim, predsetavnici Jablaničkog okruga, Gradskog odbora SUBNOR- a i Saveza potomaka ratnika 1912-1920.

I u Vlasotincu obeležen Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave

Republika Srbija i Republika Srpska danas, na 104. godišnjicu proboja Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu, treći put zaredom, obeležavaju Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Tim
povodom delegacije uruženja boraca i predstavnici lokalne samouprave položili su vence i cveće na Spomenik palim borcima za oslobođenje i ujedinjenje 1809 -1918.

„Danas izražavamo duboko poštovanje i veliku zahalnost prema našim precima koji su položili svoje živote u borbama za slobodu. Tokom istorije mnogo smo ginuli, ali uvek za prave vrednosti, za očuvanje svog identiteta, svoje kulture, svog jezika, svojih običaja kako ne bismo nestali sa lica zemlje. Srpski narod se uvek borio za očuvanje svoje teritorije, svog ognjišta, za očuvanje svoje slobode. Svakodnevno bi trebalo da se podsećamo na naše pretke, na naše žrtve – rekla je član Opštinskog veća
Žaklina Stefanović.

Pukovnik u penziji i član vlasotinačkog SUBNOR-a Tomislav Mitić podsetio je da je upravo proboj Solunskog fronta označio početak kraja Prvog svetskog rata.

Praznik – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave ustanovljen je 2020. godine, kada je i odlučeno da to bude 15. septembar, na Dan proboja Solunskog fronta.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
sima srbija zvani ljoticevac
15.09.2022. 18:11

Kako je moj prijatelj Dr. prof. Momcilo Pavlovic dugogodisnji direktor Instituta za savremenu istoriju opisao bitku na Kajmakcalanu.
Oni, srpski vojnici, uzeleli su se svojih sestara, svojih majki, SVOJIH SUPRUGA !!! Uz gutljaj rakije, prekrstivsi se i izgovorivsi recenicu. Ajmo braco uz bozju pomoc. Isprebijali su ove iz Cipulica kod Bugojna.
Mislim ca mi se ovi iz Cipuljica kod Bugojna ne ljute, ali njihov napoznatijipredstavnik pre neki dan u Skupstini Srbije ponasao se ko mlada udovica na seoskom bunaru. Svadja se sa svima.
Mnogo smo otišli unazad, mnogo je konfuzije i za to je strašno odgovoran Aleksandar Vučić koji nas u svom mešetarenju i žongliranju vraća u neko pretpolitičko vreme kada ovde nije postojalo ni D od demokratije.
Sto se tice mene ja sam ponosan na svoje poreklo, ne lazem i ne blebecem.
Dok pisem ovo upravo Vucic i Dodik nesto pricaju na TV. Ja sam davno prestao da ih slusam.

Da
15.09.2022. 18:18

Pojavili su se ljudi koji su izazvali tektonske poremacaje u otkrivanju Istorije Srba.Prof.dr Deretic,prof.Jolic,prof.Damnjanovic,i dr…Izgleda da nista neznamo o nasoj istoriji jer su nas ucili oni koji nama vladaju .Zato i ne razumemo probleme koji upravljaju nasim životima.Vreme je da cujemo i drugu istinu.

tasa abdul
15.09.2022. 20:14

Treba vratiti našoj Srbiji, vrednost, pamet, zaradu, zdravlje, poljoprivredu, industriju, ekonomiju, kulturu, pravo i pored svega , sreću!
Ovo zadnje, sreca. Deca, srpska porodica. To je bogatsvo koje nemoze da izmeri ni jedna merna jedinica.

ciki
15.09.2022. 23:45

nema faraona na nijednoj slici ?