Grad je do sada posredovao nekoliko puta između građana i EPS-a“ reči su gradonačelnice nakon jučerašnjeg protesta stanovnika 12. februar. Čini nam se da je gradonačelnica izgubila orijentaciju oko svoje uloge. Kaže Grad je posrednik, da li je to govorila pre nego što je došla u poziciju gradonačelnice?, navodi se u saopštenju Opre Roma Srbija.
Saopštenje vam prenosimo u celosti:
Da li su to govorili i njeni prethodnici iz iste partije i predstavnikom IO Nacionalnog saveta u Nišu. Nisu, već su „kreativno“ prevazilazili sve prepreke da se pusti struja pred izbore.
Pored toga, potpredsednica Vlade Srbije i Ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, razgovarala je 28. maja 2021. godine sa predstavnicima JP “Elektroprivreda Srbije”, Operativnog distributivnog sistema “EPS Distribucija” i gradonačelnicom Sotirovski, o pronalaženju rešenja za ponovno priključenje više od četiri hiljade domaćinstava koja u Nišu žive bez struje, a kojima je obustavljena isporuka električne energije ili su isključeni sa mreže zbog starih dugovanja. Gradonačelnica se tada obavezala da će uraditi sve u svojoj moći da taj problem reši. Da to uključuje i Rome potvrdjuje odgovor Ministarke Zorane Mihajlović romskom aktivisti Turkijanu Redžepiju iz Niša.
Zbog toga je narod otišao ispred Gradske kuće verujući da će gđa Sotirovski zastupati interese svih građana pogotovu što je u njenoj nadležnosti osiguravanje ljudskih i manjinskih prava (član 20, stavka 5 Zakona o lokalnoj samoupravi) kao i obavljanje poslova od neposrednog interesa za građane (član 20. stavka 15 Zakona o lokalnoj samoupravi). Građani su verovali da je uloga gradonačelnika da predstavlja sve građane i da radi sve što može, da svi građani žive bolje i prosperitetnije. Medjutim, gradonačelnica se ponaša kao da radi u privatnoj kompaniji, preciznije u privatnom obezbeđenju koji štiti bogate, a osigurava da se najranjiviji dave u bedi, govoreći im da i dalje imaju slobodan izbor da opstanu, ako namire svoje obaveze prema gradu i državi.
Zašto gradonačelnica zanemaruje ekonomsko stanje stanovnika naselja 12. februar, zašto sprovodi neoliberalnu politiku, opravdava aroganciju političke elite kojoj pripada i štiti, a krivi one koji su koleteralna šteta takve politike. Zašto osuđuje najranjivije Nišlije za svoju sopstvenu propast u vođenju grada. Pored svakodnevnih izazova tih stanovnika, nauka isto potvrđuje da su najveći uzroci u nemogućnosti izmirivanja obaveza kao što je plaćanje struje uzrokovano malim ili nedostatkom primanja, loših stambenih uslova ili slabe termalne efikasnosti, kao i izbora koji najranjiviji građani moraju da prave između plaćanja osnovnih namirnica za svoje porodice i obaveza ovog tipa koji je uzrokovan generalno teškim ekonomskim stanjem. Šta gradonačelnica kaže o svojoj odgovornost na to što većina Nišlija nema odakle da plati struju? Šta kaže o svojoj neefikasnosti da kreira uslove da ljudi mogu da plaćaju struju?
Kaže gradonačelnica „Obaveze se moraju poštovati“. Transparentnosti radi, bilo bi dobro da gradonačelnica podeli sa svim građanima podatke oko progresa koji se pravi sa onima koji su najveći dužnici i o njihovim obavezama. Kako posreduje u rešavanju problem obaveza giganta poput i Železare Smederevo koje je zaduženo sa 4,6 milijardi dinara duga (oko 39 miliona evra) i „Serbia Zijin Copper“ koji duguje od 870 miliona dinara (oko 7,4 miliona evra). Samo 20 najvećih dužnika za električnu energiju EPS-u duguju više od 19 milijardi dinara (više od 160 miliona evra).
Gradonačelnica kaže bez prava svojine puštanje stuje je nelegalno i neprihvatljivo, od kada i za koga? Ona je posrednik i nemi posmatrač kršenja istog zakona nekoliko puta, time što je struja puštena istim stanovnicima naselja u sumnjivim okolnostima. Istovremeno, ona zamenjuje teze time što za opštu institucionalnu neefikasnost u procesu legalizacije osuđuje one koji zbog toga ne mogu da dokažu svoju pravnu svojinu.
Gradonačelnica kaže da je lako da se podignu transparenti i kaže uključite nam struju. Verovatno gradonačelnica živi u istim uslovima, pa zna koliko je to lako, ili je to otvoreni paternalizam i licemerje.
Zbog svega ovoga, Opre Roma Srbija misli da je još jedan sastanak pod istim uslovima, bez suštinske promene pristupa u najmanju ruku nastavak iste politike koja je i dovela stanovnike ovog naselja u ovu situaciju. Stanovnici naselja 12. februar hoće da rade, hoće da plaćaju struju i izmiruju svoje obaveze kao i svi ostali građani. Međutim, to je jedino moguće uz novi pristup koji će biti izvodljiv i održiv, koji uključuje stanovnike naselja 12. februar i kredibilnije, odgovornije i nepristrasnije posredovanje gradonačelnice.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Uvek su vas kupovali i dovozili kombijima na glasanje i sta cemo sad
Počelo je ovako: Na završnoj izbornoj konvenciji 2012. godine pridobija glasove i demokratskih glasača izjavom: „Ako za šest meseci u Srbiji svima ne bude bolje, podnećemo ostavke. Uvodimo nultu toleranciju na korupciju a penzionerima obećavam da neće biti smanjenja penzija“.
Penzije su smanjene 2.014 godine, a korupcija je nacin zivota u Srbiji. Romska zajednica treba da razmisli dali lako daje svoj glas.