Osim toga što će građani Srbije, kao i mnogih drugih zemalja (koje nisu članice EU) morati da plate taksu od sedam evra za ulazak u zemlje Unije, postoji mogućnost da se, od naredne godine, zbog novog metoda elektronske registracije produži vreme čekanja na graničnim prelazima prilikom ulaska u Šengen zonu.
Reč je o takozvanom EES sistemu, ali šta on tačno predviđa?
Sistem ulaska i izlaska (EES) je sistem elektronske registracije kroz koji će, najverovatnije od polovine maja naredne godine, morati da prođu svi putnici iz trećih zemalja koji ulaze u Šengen zonu. EES ima za cilj da unapredi opšte mere bezbednosti unutar granica šengenskog prostora.
Tokom registracije, potrebno je da se unese ime osobe, vrstu putne isprave, biometrijske podatke (otisci prstiju i snimljene slike lica) i datum i mesto ulaska i izlaska, a biće evidentirano i ukoliko je putnik odbijen za ulazak. Tako će zameniti postojeći sistem ručnog pečatiranja pasoša, navodi se na sajtu Evropske komisije.
Članice upozoravaju na prepreke, ključno – drastično duže čekanje na granicama
Međutim, SchengenVisaInfo izveštava da u dokumentu objavljenom 16. novembra, postoji zbir odgovora nadležnih organa država članica koje će primenjivati EES. Mnogi, naime, ističu da su tokom testiranja naišli na brojne prepreke.
Kako se navodi u tom dokumentu, mnoge članice su utvrdile da će se vreme čekanja na spoljnim graničnim prelazima povećati zbog procedura kroz koje svaki putnik mora da prođe kako bi svi podaci bili uneseni u EES.
Više na Euronews
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!