Na Svetosavskoj akademiji Filozofskog fakulteta u Nišu kao najbolji master rad iz oblasti nauke o književnosti nagrađen je „Književna i kulturna misija Anđelka Krstića“ Ljubinkе Cekić iz Vlasotinca.
Pomenuti rad afirmiše delo jednog zaboravljenog književnog i kulturnog radnika Stare Srbije (danas Severne Makedonije), a mentor je docent doktroka Mirjana Bojanić Ćirković.
Ljubinka Cekić je iz Vlasotinca, gde je završila Gimnaziju „Stevan Jakovljević“, a ona kaže da je svojim master radom nastojala da preispita vrednost i značaj dela Anđelka Krstića kao pisca, koji iz ideoloških razloga potisnut posle Drugog svetskog rata.
„Ovu nagradu doživljavam kao neku vrstu pobede Anđelka Krstića i posvećujem je njemu i njegovim potomcima. Ideja da pišem baš o njemu javila se sasvim spontano. Naime, profesorka Mirjana mi je u jednom razgovoru napomenula kako je imala čast da priredi izabrana dela Anđelka Krstića u Matičnoj ediciji Deset vekova srpske književnosti. Ona mi je nadahnuto govorila o Krstiću, a ja sam bila pomalo zbunjena i sve vreme sam se pitala kako da kao student književnosti ne znam ko je taj pisac, jer studenti književnosti znaju „sve o svim knjigama“. U prvom trenutku pomislila sam da nisam ispratila aktuelno književnu produkciju i da će biti prilike da se upoznam sa stvaralaštvom Anđelka Krstića. Što sam više istraživala, utvrdila sam da se radi o zaboravljenom piscu kome je učinjena velika nepravda. Jednostavno je zaboravljen iz ideoloških razloga, јер se izjašnjavao kao Srbin i sva svoja dela napisao je na srpskom jeziku“, objašnjava Ljubinka Cekić.
Inače, Anđelko Krstić (1871-1952) bio je svestrana ličnost, ali skroman, pošten, dosledan, nenametljiv, povučen i nepopustljiv u svojim namerama.
Prvi je otvorio srpsku školu u Drimkolu, bio je učitelj, borio se za srpski jezik u Makedoniji, pisao svoja dela na srpskom jeziku, pripovetke, romane, dramu i poeziju. Sve što je Krstić radio i za šta se borio bilo je u cilju afirmacije srpskog življa, srpske kulture i književnosti. Kao književni poslenik napisao je oko četrdeset pripovedaka, jedan roman – „Trajan“, dramu „Zatočnici“ i nekoliko pesama.
U zaostavštini je ostavio memoarsko-autobiografski rukopis „Naši preci“, koji je objavljen posthumno pod naslovom „Sećanja“.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Roman „Trajan“ je vrhunski. Preporučujem ga svakome ko ga nije čitao. Meni se dopao čak više od opusa Bore Stankovića.
Slažem se. Roman „Trajan“ je izuzetan. Šteta je da mnogi nisu čuli za ovog pisca, iz razloga što je za to vreme bio politički nepodoban, bilo bi lepo da se ispravi ta nepravda.