Prema poslednjem istraživanju Nevladine organizacije „CRTA“ život za demokratiju u Srbiji sve je teži. Iako Srbija poseduje formalne karakteristike demokratije, ona to tokom protekle decenije prestaje da bude, zaključak je publikacije Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost.
„Godine izazova- status demokratije u Jablaničkom okrugu“ tema je o kojoj smo razgovarali sa Bratislavom Stamenkovićem, predsednikom Udruženja građana „I ja se pitam“ iz Leskovca, koji se više od 25 godina bavi građanskim aktivizmom.
Stamenković je ocenio da moramo biti svesni da još uvek živimo u siromašnom društvu i da ne bi rekao da je ovo društvo potpuno nedemokratsko, ali da smo u tranzicionom periodu i da je pitanje da li smo u njemu ili deset koraka unazad.
„Problem sa nedostatkom tih demokratskih procedura i principa je veliki. Jedno osnovno demokratsko društvo podrazumeva da vlast bude podeljena na tri oblasti. Tri nezavisna sektora i to su izvršna, zakonodavna i sudska vlast. Međutim, mi imamo jednu mešavinu gde se ne zna ko je u kojoj oblasti i gde zakonodavna vlast nema nikakve ingerencije nad izvršnom, mada oni treba da budu kontrolori izvršne vlasti“, smatra Stamenković i dodaje da tu misli na parlament i na Vladu.
Osvrnuvši se na lokalni nivo i na Jablanički okrug, rekao je da imamo situaciju gde lokalna skupština praktično samo diže ruke i glasa za određene stvari koje im nameće izvršna vlast.
„Umesto da ta lokalna skupština bude kontrolor te izvršne vlasti, ona je u stvari dizač ruke, ništa drugo. To je veliki problem, zato što u demokratskim društvima postoje dva prinicipa demokratije, jedan je reprezentativni, drugi je referendumski sistem“, kazao je on.
Kao primer referendumskog sistema, naveo je Švajcarsku i par država SAD, a to je sistem gde građani imaju veliki uticaj i moć da koriguju odluke organa vlasti.
Ocenuo je da je kod nas prisutan „kvazi reprezentativni sistem“ koji je još više urušen propocinalnim sistemom izbora.
„Glasamo za neku imaginarnu listu na koju više nemamo uticaja naredne četiri godine, ne postoji mogućnost da se utiče na odluke ili su jako male i imate listu za koju ne znate ko vas predstavlja“, naglasio je naš gost.
O čemu je još govorio predsednik UG „I ja se pitam“ Bratislav Stamenković možete poslušati u emisiji juGmedie.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Evo,baš se „i ja pitam“,dali ovaj gospodin zna o čemu priča.Te ima demokratije,te nema demokratije?!?!
Ako on slovi za dobrog poznavaoca društveno-političke situacije,čudi me da ne prepoznaje da je u Srbiji diktatura.
Gospodine da vas obavestim,u ovoj drživi za sve i svašta pita se jedan čovek.(onaj odande,čiji su preci imali bukvicu Cara Joške)
A,da,razumem njegovo zalaganje za „edukaciju“(obrazovanje,znanje i obuka)gradjana,po pitanju gradjanskog društva i demokratije,ali ovde se „radi“o diktaturi.I znase kako se ona ruši.Sigurno NE „salonskim delovanjem“
„Valja nama preko reke“
Treći način.
Izvinite a sta je to demokratija,ono sto nam nudi zapad,nije demokratija,ocigledno je d a se i ta demokratija izvitoperila,pa postala nesto drugo.Da li je bolje kapitalisticko-demokratsko ili socijalisticko drustveno uredjenje.Mi smo dugo bili u socijalizmu,a o demokratiji ucili u skolama,sada smo ocigledno u eksperimentu,jer nismo nigde.